38η αγωνιστική (τελευταία)

* Η Γκιρεσούνσπορ χρειάζεται δική της νίκη και να μην κερδίσει η Ιστανμπούλσπορ για να παραμείνει στην κατηγορία. Τα καταφέρνει και σε περίπτωση ισοπαλίας, αν την ίδια ώρα ηττηθεί η Ιστανμπούλσπορ. Αδιάφορη η Αντάλιασπορ.

* Goal/Goal & Over 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Αντάλιασπορ στα 11 τελευταία μεταξύ τους (7-4-0)!

* Στον 1ο γύρο (14/01): Αντάλιασπορ – Γκιρεσούνσπορ 2-2

ΓΚΙΡΕΣΟΥΝΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Ουμρανιεσπόρ. Ο Μπάγιτς (45’) πέτυχε το καθοριστικό γκολ της αναμέτρησης.

Επέστρεψε στις νίκες το Σάββατο, μετά από ενάμιση μήνα και 5 αποτυχημένες απόπειρες (0-1-4), για να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες παραμονής, αλλά δεν κρατάει πλέον την τύχη στα χέρια της.

Διόλου πειστική η εμφάνισή της στην έδρα της υποβιβασμένης ουραγού. Μόλις στο δεύτερο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν γεμάτο δοκάρι σε τετ α τετ, απείλησαν ξανά (από στατικό) πριν αρχίσει να βρίσκει χώρους στο transition η Γκιρεσούνσπορ. Χτύπησε στην αντίπαλη ανισορροπία για το καθοριστικό γκολ. Εύκολη η διαχείριση του προβαδίσματος στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι σε μία ομάδα δίχως ψυχολογία.

Θα λείψουν στο φινάλε της σεζόν οι τραυματίες Σενγκιόρ (στόπερ), Κούβας (εξτρέμ), έχει τεθεί εκτός ομάδας ο φευγάτος Σερζίνιο (εξτρέμ). Αμφίβολη η συμμετοχή του Πέρες (στόπερ), που έχει επιστρέψει στις προπονήσεις μετά από σοβαρό τραυματισμό.

ΓΚΙΡΕΣΟΥΝΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 7/9 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Φενέρμπαχτσε. Ο Βαλένσια άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό και ο Ζάιτς το έκλεισε στο 90+5’.

Ουσιαστικά εξασφαλισμένη πήγε την προηγούμενη Τρίτη στην Πόλη και με τη νίκη στα “χαρτιά” που είχε στο πρόγραμμα εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία, πολύ πιο αργά στην σεζόν απ’ ότι θα φανταζόταν.

Στο “Σαράτσογλου” πήγε να παίξει κυρίως άμυνα, με αλλαγμένο σχήμα και 5αδα μπροστά από τον κίπερ της, αλλά το πλάνο χάλασε πολύ νωρίς. Δεν είχε επιθετικές ιδέες να αντιδράσει στο γρήγορο 1-0, λίγες οι απειλές που κατάφερε σε όλο το ματς, αντιθέτως η Φενέρ είχε καθαρές ευκαιρίες να τελειώσει νωρίτερα το παιχνίδι

Δίχως αξιοσημείωτες απουσίες η σημερινή αποστολή του κόουτς Σαχίν, ο οποίος πιθανότατα κάθεται για τελευταία φορά στον πάγκο της Αντάλιασπορ, σύμφωνα με τουρκικά δημοσιεύματα.