* Goal/Goal & Over 3.5 τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια!

* Στον 1ο γύρο (02/10): Αλάνιασπορ – Γκιρεσούνσπορ 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΓΚΙΡΕΣΟΥΝΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Καραγκιουμρούκ. Η Γκιρεσούνσπορ προηγήθηκε 2-0 με πέναλτι του Μπάγιτς (20’) και Σάινθ (39’), αλλά η Καραγκιουμρούκ επέστρεψε με Μερτσάν (45’) και πέναλτι του Μπορίνι (57’).

Παρότι παραμένει δίχως νίκη (0-4-5) στο 2023 και παρά την έντονη φημολογία περί απόλυσης, ο κόουτς Κελές παραμένει στον πάγκο της Γκιρεσούνσπορ και μετά τη διακοπή, καθώς η νέα διοίκηση αποφάσισε να τον στηρίξει ως το τέλος.

Μετά τις 10 Μαρτίου επιστρέφει στη δράση, όταν έχασε μεγάλη ευκαιρία να επιστρέψει στις επιτυχίες και διατηρήθηκε εντός επικίνδυνης ζώνης. Μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, αποφασισμένη για μία νίκη-ανάσα και πέραν από τα δύο της τέρματα κατάφερε να περιορίσει τις απειλές της πληθωρικής Καραγκιουμρούκ μέχρι το τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Το απευθείας φάουλ για το 2-1 πριν την ανάπαυλα όμως την άγχωσε και μετά την ισοφάριση στο δεύτερο μέρος δεν πήρε ρίσκο φοβούμενη νέα ήττα.

Κάλεσμα ενότητας και στήριξης από τον κόσμο έκανε ο κόουτς Κελές που δήλωσε ότι η ομάδα του δούλεψε σωστά στη διακοπή παρά τις απουσίες των διεθνών.

Φευγάτος είναι ο, δανεικός από την Μπόκα, Καμπουσάνο (χαφ), πολύ πιθανό το σενάριο να αποχωρήσει τις επόμενες ημέρες. Εξέτισε τιμωρία καρτών ο βασικός αριστερός μπακ Ουλουντάγκ, τραυματίας είναι ο αναπληρωματικός στόπερ Σενγκιόρ.

ΓΚΙΡΕΣΟΥΝΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΑΛΑΝΙΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-3) από τη Φενέρμπαχτσε. Ο Κουλούρης (4’) άνοιξε το σκορ για την Αλάνιασπορ, αλλά η Φενέρμπαχτσε γύρισε το παιχνίδι με δύο πέναλτι του Βαλένσια (65’ & 85’) και τον Μορ (90+2’).

Κόντρα στις φιλοδοξίες που υπήρχαν στο ξεκίνημα της σεζόν, η Αλάνιασπορ δεν έχει καταφέρει ακόμα να ξεμπλέξει με τα σενάρια υποβιβασμού, αλλά έχει το υλικό να το κάνει σύντομα. Θετικό το ντεμπούτο του έμπειρου κόουτς Γιανάλ στην επιστροφή από την πένθιμη διακοπή, όμως ακολούθησε η κακή εμφάνιση και ήττα στην Άγκυρα, ενώ στις 19 του Μάρτη δεν κατάφερε να πάρει κάτι από τη Φενέρ, παρότι ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι.

Ντεμπούτο στην 11αδα με γκολ για τον Κουλούρη που αξιοποίησε εξαιρετική σέντρα του Καβαλέιρο στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας. Το υπόλοιπο του αγώνα όμως ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της Φενέρ (71% κατοχή), ο οποίος εξαργυρώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο με δύο πέναλτι, ενώ ενδιάμεσα η εστία της Αλάνιασπορ απειλήθηκε πολλάκις. Μία καλή κόντρα κατάφερε να βγάλει ως το τέλος, αστόχησε σε αυτή ο Κουλούρης.

Σταθερά προβληματική η εκτός έδρας εικόνα της, μετά το διπλό της πρεμιέρας τρέχει ρεκόρ 0-3-8, ενώ στα 4 τελευταία ταξίδια της υπέστη ισάριθμες ήττες με 11 γκολ παθητικό!

Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο Φερ (αμ. χαφ), αντιθέτως συμπλήρωσε κάρτες ο Οζντεμίρ (αρ. μπακ/χαφ), ενώ αμφίβολος είναι ο νεοφερμένος Φεντάλ (στόπερ).