16η αγωνιστική

*Αήττητη η Γκινγκάμπ στα πέντε τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Παρί, έχοντας δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες.

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Τρουά, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Γκιγιόμ στο φινάλε του ημιχρόνου.

Από ένα αήττητο σερί οκτώ αγώνων προέρχεται η Γκινγκάμπ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στεφάν Ντουμόντ φιλοξενήθηκε από την Τρουά, της οποίας και επικράτησε με 0-1. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, με την ίδια να είναι ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο. Πήρε προβάδισμα στο φινάλε του ημιχρόνου, μπορούσε βέβαια να πετύχει περισσότερα τέρματα, έχοντας και δοκάρι.

Τρίτη νίκη σε αυτό το αήττητο που έχει φτιάξει, γεγονός που τη φέρνει στο πρώτο μισό της κατάταξης, ούσα σε ισοβαθμία με τη Σεντ Ετιέν. Έμεινε αήττητη στα έξι πιο πρόσφατα εντός της, έχοντας από τρεις νίκες και ισοπαλίες. Εξέτισε την τιμωρία του ο Καλιντού Σιντιμπέ, αναμένεται να βρεθεί και πάλι στο αρχικό σχήμα.

Γκινγκάμπ Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΠΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Μπορντό, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο έβδομο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με το πέναλτι του Κεμπάλ στο 12′, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Την ήττα υπέστη και πάλι η Παρί, βάζοντας τέλος στο αήττητο των τεσσάρων αγώνων, στο οποίο και είχε τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στεφάν Ζιλί υποδέχθηκε τη Μπορντό, κόντρα στην οποία δεν κατάφερε να αποσπάσει κάτι, μετά και το τελικό 1-2. Αρκετά ισορροπημένο το μεταξύ τους ματς από πλευράς ευκαιριών, με την ίδια να ισοφαρίζει προσωρινά σε 1-1, αλλά να λυγίζει στις καθυστερήσεις.

Διατηρήσει έτσι στους 17 βαθμούς, όσους έχει συγκεντρώσει και η Μπαστιά, ενώ απέχει τέσσερις βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού. Πήρε το διπλό και στις δυο πιο πρόσφατες εξόδους της.