21η αγωνιστική

*Η Γκινγκάμπ είναι αήττητη στα τελευταία 6 παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων (3-3-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 0-1 απέναντι στη Ροντέζ, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Παθητικός ο ρόλος της στο 1ο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο και τις φάσεις, αλλά να μην μπορούν να διασπάσουν την άμυνα της Γκινγκάμπ. Ισορροπημένο το β’ μέρος, με λίγες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Σε μία από αυτές οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 58ο λεπτό, με το 0-1 να μένει εύκολα μέχρι τέλους.

Επιστροφή στις νίκες για την Γκινγκάμπ μετά από τρεις αγωνιστικές, η οποία κράτησε το μηδέν στην άμυνα μετά από επτά επίσημα παιχνίδια. Ανέβηκε στη 10η θέση της βαθμολογίας, στο +8 πλέον από τη ζώνη του υποβιβασμού και της 17η Ροντέζ. “Αγκάθι” στη φετινή της πορεία το γεγονός ότι δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί την έδρα της. Μετράει μόλις 2 νίκες σε 10 παιχνίδια στο “Stade de Roudourou” για το πρωτάθλημα, έχοντας μείνει στο μηδέν επιθετικά στα μισά από αυτά.

Εκτός ο πολύτιμος Λεμονιέ, αλλά και οι Γκομίς, Μανσό και Μεργκέμ.

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*G/g στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΝΙΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 3-2 απέναντι στη Νιόρ, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Εκμεταλλεύτηκε το δυνατό της ξεκίνημα και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο 17ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση, μείωσαν σε 2-1 με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, αλλά η Νιμ απάντησε άμεσα, κάνοντας το 3-1 πέντε λεπτά αργότερα. Η Νιόρ μπήκε δυνατά στο β’ μέρος, μείωσε σε 3-2 στο 63ο λεπτό, αλλά η αντεπίθεση της δεν είχε συνέχεια, με τους γηπεδούχους να αμύνονται άριστα και το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Με τη νίκη αυτή η Νιμ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος. Εξακολουθεί να βρίσκεται εντός επικίνδυνης ζώνης και συγκεκριμένα στη 18η θέση της βαθμολογίας, στο -2 από την απευθείας σωτηρία και τη 16η Ντιζόν. Παραμένει η μοναδική ομάδα της κατηγορίας χωρίς εκτός έδρας νίκη (0-3-7), έχοντας δεχτεί 20 γκολ στο διάστημα αυτό.

Αποχώρησε για τη Σεντ Ετιέν ο Φομπά, ενώ αποκτήθηκε ο Φοφανά από την πρωταθλήτρια Ρουμανίας, Κλουζ. Εκτός οι Πουλέν και Σαντζουτέ.