*Φάση των “16” στο κύπελλο Νοτίου Κορέας. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που οι δυο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες.

ΓΚΙΜΠΟ (Γ’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Ανσάν, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Πλάνα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Στο δρόμο των επιτυχιών μπήκε και πάλι η Γκίμπο, μετά και την ήττα με 1-2 από τη Γεονάμ. Την Κυριακή, υποδέχθηκε την Ανσάν, για την τρίτη κατηγορία της χώρας, κόντρα στην οποία κατάφερε να επικρατήσει με 1-0. Τέταρτη νίκη στις πέντε τελευταίες στροφές, που τη φέρνει στην τέταρτη θέση και στο -6 από την κορυφή.

Επικράτησε δυο φορές στα πέντε τελευταία εντός της, στα οποία είχε ακόμη μια ισοπαλία και δυο ήττες. Μετράει ήδη δυο προκρίσεις στο φετινό κύπελλο, αφήνοντας εκτός τις Μπιεοκσάν (1-3 εκτός) και Ανιάν (0-0 εκτός, παρ. 0-1).

Γκίμπο Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Σκοράρει στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΙΕΟΝΜΠΟΥΚ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Ιντσεόν, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τον Μουν Σεόν-Μιν (9′, 71′), για να δεχθεί στην πορεία την ισοφάριση (77′, 90’+1).

Σε περίοδο κρίσης η Γιεονμπούκ, ερχόμενη από τέσσερα παιχνίδια χωρίς νίκη, έχοντας από δυο ισοπαλίες και ήττες. Στο πιο πρόσφατο, την περασμένη Κυριακή, υποδέχθηκε την Ιντσεόν για το πρωτάθλημα, με την οποία έμεινε στο 2-2, παρότι είχε πάρει προβάδισμα δυο τερμάτων. Παραμένει έτσι στην ουρά της κατάταξης, μαζί με τη Νταεζόν.

Επιπλέον, ηττήθηκε στα 4/5 πιο πρόσφατα εκτός της, στα οποία είχε παράλληλα και μια νίκη 0-3 επί της Γκουανγκτζού. Ρίχνεται για πρώτη φορά στη μάχη του φετινού κυπέλλου, έχοντας πάρει την απευθείας πρόκριση για τους “16”, λόγω των εκτός συνόρων υποχρεώσεων της.