* Στον πρώτο αγώνα: Χάιντουκ – Γκιμαράες 3-1

* Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ

* Χωρίς VAR

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Τσάβες. Το καθοριστικό γκολ πέτυχε ο Αντρέ Σίλβα στις καθυστερήσεις του ημίχρονου. Στο 82’ η Γκιμαράες έμεινε με 10 παίκτες (Σεμέδο) και στο 95’ με εννέα (Ίντιο).

Με το δεξί μπήκε στη φετινή Primeira Liga η Γκιμαράες, πραγματοποιώντας την καλύτερή της καλοκαιρινή εμφάνιση στην έδρα της Τσάβες την Κυριακή. Ισορροπημένο και δίχως πολλές φάσεις το πρώτο μέρος, το έκλεισε με τον ιδανικό τρόπο, με εξαιρετικό τελείωμα του νεοφερμένου φορ Σίλβα. Πιο ανοιχτός ο ρυθμός στην επανάληψη, η Γκιμαράες πατούσε καλύτερα, είχε καταστάσεις transition και καλές ευκαιρίες να διπλασιάσει το προβάδισμά της. Οπισθοχώρησε μετά την αποβολή της, πιέστηκε, αλλά άντεξε. Εκτός από τις δύο κόκκινες που καταλογίστηκαν σε παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, “κιτρινίστηκαν” ακόμη 7 βασικοί! Όλοι της άμυνας, ο κίπερ και δύο χαφ!

Τρεις μέρες νωρίτερα στο Σπλιτ, προηγήθηκε με καταπληκτικό σουτ από το “κακό” πόδι του δεξιού μπακ Μάγκα, ο οποίος όμως “χτυπήθηκε” από την ανάπτυξη των Κροατών στο 2ο και το 3ο γκολ της ανατροπής. Προβληματική η αντίδραση στην ισοφάριση, έχασε την ισορροπία της και το πλήρωσε.

Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Ζανβιέ (χαφ), Χάντελ (χαφ) και Φερνάντες (στόπερ), επέστρεψε την Κυριακή και είναι διαθέσιμος ο ποιοτικός μέσος Αλμέιδα.

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 9/12 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΧΑΪΝΤΟΥΚ ΣΠΛΙΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Γκιμαράες. Οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν με τον Μάγκα στο 61’, αλλά η Χάιντουκ γύρισε το ματς με Σαχίτι (67’), Μέλνιακ (75’) και Κροβίνοβιτς (87’).

Την προηγούμενη Πέμπτη η Χάιντουκ επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται στο κορυφαίο μομέντουμ των τελευταίων ετών, ειδικά με τον τρόπο που όχι μόνο γύρισε το πρώτο παιχνίδι με την Γκιμαράες, αλλά πήρε και σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης!

Αντέδρασαν άμεσα οι Κροάτες στο προβάδισμα των φιλοξενούμενων, επιτέθηκαν με ψυχραιμία και αυτοπεποίθηση, ο Λιβάγια έφτιαξε το πρώτο γκολ και τα επόμενα δύο ήρθαν, χτυπώντας στο δεξί άκρο της αντίπαλης άμυνας, πάνω στο νεαρό σκόρερ.

Με τρομερή αυτοπεποίθηση μίλησε σε κροατικά ΜΜΕ ο χαφ Γκργκιτς ενόψει της ρεβάνς: “Νομίζω πρέπει να είμαστε ρεαλιστές. Αν παίξουμε όπως στο Σπλιτ δεν θα έχουμε προβλήματα. Σίγουρα πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι. Είδα φόβο στα μάτια τους στο πρώτο παιχνίδι. Δεν είχαν αντιμετωπίσει ξανά τέτοια ατμόσφαιρα. Είπαν ότι θα μας περιμένουν εκεί, αλλά αυτό θα το δούμε… Θα πάμε για τη νίκη, δεν θα κρυφτούμε”.

Ξεκούραστη ταξιδεύει η αποστολή στην Πορτογαλία, αφού δεν υπήρχαν εγχώριες υποχρεώσεις του Σαββατοκύριακο, το προγραμματισμένο παιχνίδι με την Γκόριτσα αναβλήθηκε. Είχαν προηγηθεί δύο εκτός έδρας νίκες με το ίδιο σκορ (0-2) στην εκκίνηση του πρωταθλήματος.

Διαθέσιμος μετά την τιμωρία του ο στόπερ Μπορέβκοβιτς, ο οποίος πέρσι αγωνιζόταν στην Γκιμαράες.