* Over 3.5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Η Γκιμαράες μετρά τρεις σερί νίκες επί της Τσάβες

* Στον 1ο γύρο (07/08): Τσάβες – Γκιμαράες 0-1

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Πόρτο. Ο Ζοάο Μάριο πέτυχε το καθοριστικό γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Πάλεψε το προηγούμενο Σάββατο απέναντι στη φορμαρισμένη Πόρτο, αλλά αποδείχθηκε ελλιπής σε ποιότητα και θάρρος για να δεχθεί τρίτη σερί ήττα, ενώ αγνοεί τη χαρά της νικης από τις 13 Νοεμβρίου με ρεκόρ 0-4-4 έκτοτε, σε όλες τις διοργανώσεις.

Σε παθητικό ρόλο απέναντι στην Πόρτο από νωρίς, δέχθηκε αρκετές επικίνδυνες επισκέψεις, δίχως ωστόσο να επιτρέψει “καθαρές” ευκαιρίες. Κομβικό στην ψυχολογία της το γκολ πριν την ανάπαυλα, δεν είχε αντίδραση μετά από αυτήν, παρέμεινε κομπάρσος στο παιχνίδι και ηττήθηκε σχετικά εύκολα. Μόνο μία καλή στιγμή από κόρνερ κατέγραψε.

Παρά το αγωνιστικό τέλμα ο κόουτς Μορένο και το πλάνο ανανέωσης του ρόστερ στηρίζεται από τη διοίκηση της ομάδας.

Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει σήμερα ο βασικός φορ Άντερσον Σίλβα, ξεπέρασε τις ενοχλήσεις επιστρέφει και ο βασικός μέσος Τιάγκο Σίλβα. Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Ζε Κάρλος (δεξί μπακ), Αντρέ (μέσος), Χάντελ (μέσος).

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 7/9 φετινά εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΤΣΑΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Μποαβίστα. Ο Ενζί άνοιξε το σκορ για την Μποαβίστα στο 27’ και ο Μπατίστα ισοφάρισε για την Τσάβες στο 88’.

Μπορεί να έφτασε πλέον τα 7 παιχνίδια δίχως νίκη (0-4-3), αλλά ο βαθμός που πήρε στο “Ντο Μπέσα” την περασμένη Δευτέρα ήταν πολύ χρήσιμος στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία.

Διπρόσωπο το παιχνίδι στο Οπόρτο, η Μποαβίστα είχε κυριαρχική παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, πάτησε πολλές φορές την περιοχή της, ενώ η ίδια δεν έκανε ούτε τελική ως την ανάπαυλα. Δίκαιο το προβάδισμα των γηπεδούχων, παρότι το γκολ ήρθε από γκάφα του κίπερ Βίτορ. Αντέδρασε στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Καμπέλος, πήρε τα ηνία και όσο περνούσαν τα λεπτά πίεζε ολοένα και περισσότερο. Στην τρίτη καλή της στιγμή βρήκε την ισοφάριση, από κόρνερ.

Συνεχίζει να αγωνίζεται δίχως τον βασικό της φορ, ο Ισπανός Ερνάντεθ θα χάσει και το σημερινό παιχνίδι, όπως και οι Σαρ (χαφ), Μόουρα (φορ), ενώ ο Κορέια (δεξί μπακ) είναι ξανά αμφίβολος.