13η Αγωνιστική

* Under 1.5 τα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Αήττητη η Γκιμαράες στα 8 τελευταία μεταξύ τους (6-2-0). Εντός έδρας μετρά 5 σερί νίκες επί της Μαρίτιμο!

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη, στην παράταση, (2-1) επί της Βιζέλα για το Κύπελλο. Με αυτογκόλ προηγήθηκε στο 30’ η Γκιμαράες, με τον Ζοχί ισοφάρισε στο 81’ η Βιζέλα. Στο 100’ με πέναλτι του Σαφίρα πήρε την πρόκριση και στα επόμενα λεπτά αποβλήθηκαν οι Άντερσον αι Σίλβα της Βιζέλα.

Άμεση επιστροφή στις επιτυχίες για την Βιτόρια, την Τετάρτη πανηγύρισε με δραματικό τρόπο την πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου. Ισορροπημένο το παιχνίδι με τη Βιζέλα, μία ακόμη φορά δεν έκλεισε με πειστικό τρόπο την εμφάνισή της, ισοφαρίστηκε αργά και στην τελευταία φάση του 90λεπτου γλίτωσε οριακά την ανατροπή. Με αυστηρό πέναλτι πέτυχε το καθοριστικό γκολ στην παράταση, αλλά ακόμη και με παίκτη παραπάνω δεν διαχειρίστηκε ιδανικά την κατάσταση.

“Υπάρχει έλλειψη εμπειρίας στη διαχείριση των καταστάσεων, δεν υπάρχει ηρεμία στα κρίσιμα” παραδέχθηκε και ο κόουτς Μορένο.

Συμπλήρωσε κάρτες στο “Αλβαλάδε” ο στόπερ Μπάμπα, εκεί τραυματίστηκε ο Λουζ (εξτρέμ) που προστέθηκε στους σταθερούς τραυματίες Φερνάντες (στόπερ), Χάντελ (χαφ) και Μάγκα (δεξί μπακ).

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΜΑΡΙΤΙΜΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με τη Φαμαλικάο.

Δεν είχε υποχρεώσεις μεσοβδόμαδα στο Κύπελλο, αφού είχε αποκλειστεί από τον προηγούμενο γύρο, επομένως πηγαίνει με μιά γεμάτη εβδομάδα προετοιμασίας στο σημερινό παιχνίδι.

Την περασμένη Κυριακή διεύρυνε το αήττητο (πρωταθληματικό) σερί της στα τέσσερα παιχνίδια (1-3-0) με σύμμαχο την τύχη. Μηδενικές οι απειλές της στο πρώτο ημίχρονο, γενικά δεν έφτιαξε καθαρή ευκαιρία στο ματς. Η Φαμαλικάο από την άλλη έφτασε κοντά στο γκολ και στο πρώτο και κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, είχε τρεις ξεκάθαρες περιπτώσεις και συνολικά περισσότερες επικίνδυνες τελικές.

“Αναγνωρίζουμε ότι ήμαστε σε ανοδική τροχιά αλλά θα θέλαμε περισσότερους πόντους. Είμαστε όμως ευχαριστημένοι με τις τελευταίες εμφανίσεις της ομάδας και την εξέλιξή της όσο περνούν τα παιχνίδια” δήλωσε ο κόουτς Ενρίκες.

Συνεχίζει να έχει ενοχλήσεις ο Μπελτράμε (χαφ) και δύσκολα θ’ αγωνιστεί, σταθεροί οι υπόλοιποι τραυματίες. Νέα απουσία αυτή του βασικού κίπερ Τρμαλ, που δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ως δανεικός από την Γκιμαράες.