19η αγωνιστική

*Με Under 2.5 ολοκληρώθηκαν τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων στο πρωτάθλημα, ανεξαρτήτου έδρας.

ΓΚΙΦΟΥ

Την τέταρτη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Γκίφου, μετά από εκείνες κόντρα σε Ομίγια (0-2 εκτός), Νιϊγκάτα (2-1 εντός) και Μίτο (4-0 εντός). Την περασμένη εβδομάδα, η ομάδα του Τακέσι Όκι φιλοξενήθηκε από την Καματαμάτε Σανούκι, κόντρα στην οποία πήρε τη νίκη με 0-1. Το τέρμα που σημείωσε στο 51ο λεπτό ο Φουρουχάσι, ήταν και αυτό που έκρινε το ματς.

Αυτή ήταν η έκτη νίκη στα εφτά τελευταία της ματς, φτάνοντας τους 28 βαθμούς, ούσα και στην έβδομη θέση, μαζί με τις Ομίγια και Γιοκοχάμα, κόντρα στις οποίες και υπερτερεί σε διαφορά τερμάτων. Επικράτησε στα τρία τελευταία εντός της στο φετινό πρωτάθλημα. Τραυματίες οι Ράιαν Ντε Φρις (ΕΠ 14/0) και Νταΐτσι Ισικάβα (ΕΠ 0/0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Καματαμάτε Σανούκι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (δες το στον Stoiximan)

Το Γκίφου – Μασίντα Ζέλβια παίζει στον Stoiximan

ΜΑΣΙΝΤΑ ΖΕΛΒΙΑ

Από την δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Μασίντα Ζέλβια, μετά και από εκείνη κόντρα στην Εχίμε (2-1 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ναόκι Σόμα φιλοξενήθηκε από την Τοκουσίμα, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2. Παρότι προηγήθηκε στο σκορ με τον Νακασίμα στο 17′, δέχθηκε την ισοφάριση λίγο μετά το μισάωρο. Εν τέλει, κατάφερε να πάρει το τρίποντο, χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Γιοσιχάμα στο 48ο λεπτό.

Με τη νέα αυτή επικράτηση, έφτασε τους 32 βαθμούς και είναι στην τέταρτη θέση, έξι πόντους μακριά από την πρωτοπόρο Γιαμαγκούτσι. Επιπλέον, είναι μια από τις πιο παραγωγικές ομάδες, με 32 τέρματα στο ενεργητικό της. Παρέμεινε αήττητη στα τρία τελευταία εκτός της, μετρώντας δυο νίκες και μια ισοπαλία. Τραυματίες είναι οι Γιούγια Νακαμούρα (ΕΠ 12/1) και Χιρόκι Τοντάκα (ΕΠ 6/1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Τοκουσίμα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.