* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Στον πρώτο γύρο (23/12): Μπεσίκτας – Γκιόζτεπε 2-1

* Στο Κύπελλο (10/02): Μπεσίκτας – Γκιόζτεπε 0-0 (3-1 στα πέναλτι)

ΓΚΙΟΖΤΕΠΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Καραγκιουμρούκ. Ο Μπορίνι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 31’, ο Μπακού ισοφάρισε στο 47’ για την Γκιόζτεπε, αλλά οι Μορ (51’) και Μπεκάρογλου (64’) έδωσαν τη νίκη στην Καραγκιουμρούκ.

To μαρτύριο της Γκιόζτεπε φτάνει στο τέλος της, αυλαία για τους αγώνες στη Σμύρνη το σημερινό παιχνίδι, όπου όλος ο σύλλογος βίωσε ντροπιαστικές στιγμές πριν δύο εβδομάδες, όταν διαλύθηκε από την Ρίζεσπορ με 1-7 και οι φίλαθλοι της χειροκροτούσαν στα γκολ των αντιπάλων.

Έκρυθμη η κατάσταση στο σύλλογο, πέραν των αγωνιστικών προβλημάτων, τα οποία έχουν συσσωρευτεί τις τελευταίες εβδομάδες, με πολλούς κομβικούς παίκτες να αποχωρούν και πολλούς ακόμη με τις βαλίτσες έτοιμες για άλλες πολιτείες. Αναζητείται και διάδοχη κατάσταση στα διοικητικά, με τον απερχόμενο πρόεδρο να μην βρίσκει νέους επενδυτές.

Στα αγωνιστικά, το προηγούμενο Σάββατο ταξίδεψε στην Πόλη, όπου υπέστη 12η ήττα στα 13 τελευταία παιχνίδια της! Σε παθητικό ρόλο σε όλο το ματς απέναντι στη φορμαρισμένη Καραγκιουμρούκ, γλίτωσε από νέα συντριβή χάρη στην αστοχία των αντιπάλων, στις πολλές ευκαιρίες που έβγαλαν.

Με τον πρώην κόουτς της Under-19, Σερντάρ Σαμπουντσού, κλείνει τη σεζόν, 10 γκολ δέχθηκε με αυτόν στον πάγκο, θα παίξουν περισσότεροι πιτσιρικάδες στα δύο τελευταία παιχνίδια της σεζόν.

ΓΚΙΟΖΤΕΠΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε 2+ γκολ και στα 6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Φενέρμπαχτσε. Η Φενέρ προηγήθηκε με το Νόβακ στο 6ο λεπτό, ακολούθησε χαμένο πέναλτι του Μπατσουαγί, αλλά ο Γκεζάλ ισοφάρισε από την άσπρη βούλα στο 31’.

Χάθηκε το τρένο της Ευρώπης για την Μπεσίκτας μετά την ισοπαλία στο ντέρμπι της Πόλης και σε συνδυασμό με τον αποκλεισμό της Τραμπζονσπόρ στο Κύπελλο, που σήμανε ότι οι ευρωπαϊκές θέσεις μέσω πρωταθλήματος περιορίζονται οριστικά στις τέσσερις. Πλέον στο -6 από την Μπασακσεχίρ και με -12 στη διαφορά τερμάτων δεν προλαβαίνει.

Σύνοψη της σεζόν της τα πρώτα λεπτά απέναντι στην Φενέρ, η άμυνά της δεν είχε ισορροπία μετά από στατική φάση για το 0-1 και δευτερόλεπτα αργότερα ο Μπατσουαγί έχασε πέναλτι (δοκάρι), σφραγίζοντας την εκνευριστική δυστοκία του. Συνολικά ήταν πολύ καλύτερη στο ντέρμπι, έφτιαξε αρκετές κλασικές ευκαιρίες, τις έχασε όλες όπως συνηθίζει φέτος, μοιραίος στο δεύτερο ημίχρονο ο Λάριν που ξεκίνησε μετά από καιρό στην 11αδα, είχε χαμένο τετ α τετ και δοκάρι με το κεφάλι.

Νέα απουσία ενόψει Γκιόζτεπε αυτή του ποιοτικού αριστερού μπακ/χαφ Γιλμάζ, προπονήθηκε αλλά δύσκολα θα προλάβει ο στόπερ Βίντα. Εξέτισαν τιμωρίες και είναι ξανά διαθέσιμοι οι δεξιός μπακ/χαφ Ροζιέ και ο στόπερ Μοντέρο. Τελευταίες απουσίες αυτές των Ντεστάνογλου (κίπερ) και Πιάνιτς (χαφ)