10η αγωνιστική

*2-3 Goals τα έξι τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από την Έλφσμποργκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο ένατο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με τον Μπεργκ στο 35′, στην πορεία δέχθηκε ακόμη δυο γκολ (44′, 55′), για το τελικό αποτέλεσμα.

Αγνοεί τη νίκη εδώ και έξι παιχνίδια η Γκέτεμποργκ, στα οποία και μετράει δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μίκαελ Στάρε φιλοξενήθηκε από την Έλφσμποργκ, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 3-1. Πάλεψε αρκετά για να πάρει κάτι, ισοφάρισε προσωρινά το σκορ, όμως για ακόμη μια φορά τα αμυντικά της προβλήματα την άφησαν με άδεια χέρια.

Με μόλις έντεκα βαθμούς σε εννέα στροφές, παραμένει στο δεύτερο μισό της κατάταξης και ψάχνει αντίδραση μετά και τις τελευταίες αποτυχίες της. Πανηγύρισε μόλις μια νίκη στα τέσσερα εντός της (1-2-1). Μοναδικός απόντας για το σημερινό παιχνίδι είναι ο τραυματίας Σεμπάστιαν Έρικσον.

Γκέτεμποργκ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΟΥΝΤΣΒΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Μιάλμπι, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Στένσον στο 69′, για να πετύχει ξανά δίχτυα με τον Άντερσον στο 84ο λεπτό.

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Σούντσβαλ, μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένρικ Ένστραντ υποδέχθηκε τη Μιάλμπι, κόντρα στην οποία επικράτησε με 2-0. Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, ανέβασε στροφές στο δεύτερο και έχοντας την πρωτοβουλία και τις ευκαιρίες, κατάφερε να πετύχει δυο τέρματα.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη νίκη μετά από εννέα αγωνιστικές, έχοντας ηττηθεί σε όλες τις υπόλοιπες. Πήρε έτσι ψυχολογία ενόψει της συνέχειας, ωστόσο θα πρέπει να δείξει την ίδια συγκέντρωση και πάλι. Στο προηγούμενο ματς, έπαιξε ο τρίτος πορτιέρο Όσκαρ Γιόνσον, ενδεχομένως να αγωνιστεί και σήμερα αντί του Γκουστάβ Μολίν. Εκτός είναι οι Αντρέας Άντερσον, Λίνους Χαλένιους, Μάρκους Μπούρμαν, Νίκλας Ντάλστρεμ και Γιόχαν Μπένγκτσον.