3η αγωνιστική

*Ντέρμπι με έντονη αντιπαλότητα ανάμεσα στις δυο πιο επιτυχημένες ομάδες στη Σουηδία.

*Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Κάλμαρ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 32ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Χειρότερο ξεκίνημα δε θα μπορούσε να περιμένει η Γκέτεμποργκ, στο φετινό πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα των υπηρεσιακών Τένγκριντ και Λούντιν φιλοξενήθηκε από την Κάλμαρ, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 2-0. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να δείξει ανταγωνιστική και να διεκδικήσει κάτι, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι και το πιο δίκαιο. Δεύτερη ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις, έχοντας προηγηθεί αυτή της πρεμιέρας κόντρα στη Βάρναμο (0-1 εντός). Εκτός μάχης για το σημερινό ντέρμπι τέθηκε ο πορτιέρο Ντάλμπεργκ, που αποχώρησε με πρόβλημα στο προηγούμενο.

Γκέτεμποργκ Στατιστικά

*No Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 4/5 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΜΑΛΜΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Μπρομαποϊκάρνα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 17ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τα τέρματα του Τελίν (80′, 90’+2).

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται στο πρωτάθλημα η Μάλμε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένρικ Ρίντστρεμ φιλοξενήθηκε από τη Μπρομαποϊκάρνα, από την έδρα της οποίας πέρασε με 1-2. Βρέθηκε πίσω σχετικά νωρίς, σε ένα πρώτο ημίχρονο όπου προβλημάτισε αρκετά με την απόδοση της. Εμφανώς αλλαγμένη προς το καλύτερο μετά την ανάπαυλα, έγινε πιο απαιτητική και δικαιώθηκε, κάνοντας την ανατροπή. Έκανε έτσι το 2×2, μετά και το εντός 1-0 επί της Κάλμαρ. Ανακοίνωσε την απόκτηση του Πόντους Γιάνσον, ο οποίος θα επιστρέψει στην ομάδα μετά το καλοκαίρι του 2014. Ο 32χρονο2 θα ενσωματωθεί στη Μάλμε το ερχόμενο καλοκαίρι, υπογράφοντας ως ελεύθερος από τη Μπρέντφορντ.