14η αγωνιστική

*2-3 Goals τα 4/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Χάλμσταντ, για το πρωτάθλημα.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα εδώ και επτά παιχνίδια πρωταθλήματος η Γκέτεμποργκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γενς Μπέρτελ Άσκου φιλοξενήθηκε από τη Χάλμσταντ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Έδειξε μια σχετική βελτίωση μετά και τη διακοπή, αν και δεν έπεισε πλήρως, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι είχε και δυο δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο.

Πρώτος βαθμός, μετά τις τρεις ήττες από Χάκεν (4-1 εκτός), Μιάλμπι (0-1 εντός) και Σίριους (2-0 εκτός), μένοντας παράλληλα “άσφαιρη” για τρίτο σερί ματς. Παραμένει έτσι στην προτελευταία θέση της κατάταξης, με μόλις οκτώ βαθμούς. Μια νίκη στα έξι εντός της (1-2-3). Τη δεύτερη αγωνιστική της τιμωρίας του εκτίει ο Άντερς Τρόντσεν, μακροχρόνια τα υπόλοιπα προβλήματα ενόψει του σημερινού Γκέτεμποργκ – Βάρμπεργκς.

Γκέτεμποργκ Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΒΑΡΜΠΕΡΓΚΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Τζουργκάρντεν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο τέταρτο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο με πέναλτι με τη συμπλήρωση μιας ώρας.

Δεν έχει γευτεί ακόμη τη χαρά της νίκης η Βάρμπεργκς στο φετινό πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, στο ντεμπούτο του υπηρεσιακού Μάρτιν Σκόγκμαν, φιλοξενήθηκε από τη Τζουργκάντεν, από την έδρα της οποίας έφυγε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Έχοντας αμυντικούς προσανατολισμούς, βρέθηκε πίσω από νωρίς και παρότι προσπάθησε να αντιδράσει μέσω αντεπιθέσεων, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Δέχθηκε πίεση στο δεύτερο μέρος και από ένα πέναλτι διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Τρίτη διαδοχική ήττα, μετά και από εκείνες κόντρα σε Χάκεν (0-2 εντός) και Χάλμσταντ (1-2 εντός), φτάνοντας παράλληλα τις οκτώ σε 13 παιχνίδια. Γεγονός που την αφήνει στην τελευταία θέση, με μόλις πέντε βαθμούς. Στη διακοπή, γνώρισε τη συντριβή με 6-1 από την Έλφσμποργκ, σε φιλικό προετοιμασίας. Εξέτισαν την τιμωρία τους οι Στάνισιτς, Λε Ρου και Λουσάκου, ενώ υπολογίζονται και οι Ρένμπεργκ και Μπίρκφελντ.