Πρώτος γύρος: Ρίζεσπορ – Γκεντσλερμπιρλίγκι 2-1

ΓΚΕΝΤΣΛΕΡΜΠΙΡΛΙΓΚΙ

Αν και δικαιούταν κάτι καλύτερο κόντρα στη Γαλατασαράι, η Γκεντσλέρ έφυγε με άδεια χέρια από το “Türk Telekom Arena”, γνωρίζοντας την ήττα με 3-2. Βρέθηκε μόλις στο 1’ μπροστά στο σκορ χάρη σε τέρμα του Καλίλι, όμως η Γαλατασαράι απάντησε άμεσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 5’. Έδωσε χώρους στην αντίπαλο της, με τη Γαλατασαράι να να κάνει το 2-1 στο 45’. Μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε με πέναλτι στο 69’, έδειχνε στη συνέχεια να κρατάει το βαθμό, όμως η Γαλατασαράι στις καθυστερήσεις “έκλεψε” τη νίκη. “Αχίλλειος” πτέρνα της Γκεντσλέρ φέτος οι εκτός έδρας αναμετρήσεις της, είναι χαρακτηριστικό πως μετράει πέντε σερί ήττες μακριά από την Άγκυρα. Αντίθετα εμφανίζεται ισχυρή στην έδρα της, παραμένει αήττητη από τις 28/10, έχοντας σημειώσει από τότε τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη θέλει να αναρριχηθεί στη βαθμολογία και θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί ιδανικά την έδρα της.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 3-2 από τη Γαλατασαράι γνώρισε η Γκεντσλερμπιρλίγκι την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: n/g τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Goalbet).

Το Γκεντσλέρ – Ρίζεσπορ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΡΙΖΕΣΠΟΡ

Στην ανωτερότητα της Αντάλιασπορ υποτάχθηκε η Ρίζεσπορ, που γνώρισε την προηγούμενη αγωνιστική εντός έδρας ήττα με 1-2. Κακό πρώτο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με 0-2. Αγωνιζόταν από το 70’ με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω της αποβολής του βασικού φορ Κβέουκι, ενώ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 80’ με τον Τσεκ. Τέταρτη σερί ήττα σε όλες τις διοργανώσεις, έχει συμπληρώσει έξι παιχνίδια χωρίς νίκη, με τη Ρίζεσπορ να συνεχίζει να απογοητεύει με την εικόνα της. Σταθερά στη ζώνη του υποβιβασμού και στο -5 από τις θέσεις της παραμονής διαθέτει μια από τις χειρότερες άμυνες της κατηγορίας. Προβληματίζει και μακριά από την έδρα της, προέρχεται από τρεις σερί ήττες, όπου σημείωσε ένα τέρμα. Όσο για σήμερα σημαντικότατη η απουσία του βασικού φορ Κβέουκι, που τέθηκε εκτός λόγω τιμωρίας.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 1-2 από την Αντάλιασπορ γνώρισε η Ρίζεσπορ την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: n/g τα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της.