*2η αγωνιστική.

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα πρόσφατα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΓΚΕΝΚ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Σερβέτ για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο 3’ αποβλήθηκε ο Κριβελί για τη Σερβέτ, στο 28’ ο Τρεζόρ σκόραρε για το 1-0. Στο 36’ ο Κονιά ισοφάρισε σε 1-1 για το ημίχρονο. Στο 51’ ο Αροκοντάρε το 2-1, στο 63’ ο Μπεντία το 2-2. Στην παράταση το σκορ δεν άλλαξε, στα πέναλτι επικράτησαν οι φιλοξενούμενοι με 1-4.

Η Γκενκ απογοήτευσε στην αναμέτρηση με τη Σερβέτ (2-2) για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, υπέστη ήττα στη διαδικασία των πέναλτι και οδυνηρό αποκλεισμό από τη διοργάνωση. Πλέον, έχει μπροστά της τον Ολυμπιακό, στην προσπάθεια να μπει στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ.

“Δεν υπάρχει δικαιολογία γι’ αυτό”, είπε ο Βράνκεν, “η απογοήτευση είναι τεράστια”, δήλωσε με τη σειρά του ο μέσος Χροσόφσκι. Καλείται πια να μαζέψει τα κομμάτια της και να επικεντρωθεί στο δεύτερο ματς πρωταθλήματος. Ξεκίνησε με εύκολη νίκη στην πρεμιέρα, επικρατώντας της Μόλενμπεεκ εκτός έδρας, με σκορ 0-4.

Σα να μην έφτανε ο αποκλεισμός από τη Σερβέτ, είδε και τον αρχηγό Χέινεν να τραυματίζεται, ωστόσο, ο Βέλγος μέσος απέφυγε τα χειρότερα και θα λείψει μερικές εβδομάδες, αντί για μήνες. Εκτός αποστολής και ο μπακ-χαφ Φαντέρα.

Γκενκ Στατιστικά

*4/6 παιχνίδια τελευταια είχαν goal/goal

*4/7 αναμετρήσεις είχαν over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 7/10 τελευταία εντός

ΕΟΥΠΕΝ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Βέστερλο, στο πρωτάθλημα. Στο 19’ ο Φαν Χενέχτεν σκόραρε για το 1-0 του ημιχρόνου. Ο ίδιος παίκτης στο 54’ έκανε το 2-0, όμως στο 68’ ο Μάντσεν μείωσε με εκτέλεση πέναλτι σε 2-1. Στο 90’ ο Στάσιν ισοφάρισε για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Έουπεν έφτασε κοντά στο να κάνει ιδανική αρχή στο νέο πρωτάθλημα, με μια νίκη επί της ομάδας-έκπληξη πέρυσι, Βέστερλο (2-2) εντός έδρας. Ωστόσο, παρότι είχε απρόσμενο πρωταγωνιστή τον μπακ-χαφ Φαν Χενέχτεν, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ, έχασε το συγκεκριμένο προβάδισμα, στο φινάλε, ύστερα από τραγικό λάθος του κίπερ Νουρούντιν.

Η ισοπαλία συνδυάστηκε με το ντεμπούτο του Φλόριαν Κόφελντ στην τεχνική ηγεσία των “Πάντα”, ο οποίος έχει προπονήσει έως τώρα ομάδες όπως η Βέρντερ Βρέμης και η Βόλφσμπουργκ σε επίπεδο Μπουντεσλίγκα.

Έκανε ντεμπούτο στο αρχικό σχήμα και ο μέσος Μέβαλντ, όμως τραυματίστηκε και είναι αμφίβολος για ενδεκάδα. Επίσης, είναι εκτός αποστολής οι Γκόρεντς, Φιλίν, Μπιάζεκ, Μπιτουμαζαλά και Αλό.