*29η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ρέξαμ – Γκέιτσχεντ 3-1

ΓΚΕΪΤΣΧΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Γκέιτσχεντ κέρδισε 3-1 εντός έδρας την Ολνταμ, ανοίγοντας το σκορ με τον Κόντεχ στο 13’ και παρόλο που ισοφαρίστηκε από τον Κλαρκ στο 34’, κατάφερε να πάρει τη νίκη με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά, από τους Τίνκλερ (86’), Ολεϊ (90’).

Η Γκέιτσχεντ έχει να παίξει 10 μέρες, από τότε που κέρδισε με 3-1 εντός έδρας την Ολνταμ, αλλά για το κύπελλο ερασιτεχνών, περνώντας στην επόμενη φάση του θεσμού. Αυτή ήταν η τρίτη της νίκη στους πέντε τελευταίους αγώνες που δεν χάνει, διανύοντας το μεγαλύτερο αήττητο σερί της στη σεζόν φέτος! Και ειδικά στο γήπεδό της έχει δύο νίκες στους τρεις τελευταίους αγώνες που δεν έχει ηττηθεί.

Βρέθηκε πάλι εντός ζώνης υποβιβασμού, υποχωρώντας στην 21η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά είναι σε απόσταση βολής, στο -2 συγκεκριμένα από μία θέση παραμονής, αλλά με παιχνίδι παραπάνω από την ομάδα που είναι εκεί.

Απουσιάζει λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Μάρτιν, που είναι κοντά στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση.

Γκέιτσχεντ Στατιστικά

*Εχει 17/20 G/G στα τελευταία παιχνίδια της, 24/30 στη σεζόν, 14/16 εντός έδρας

*Εχει 18/30 over 2,5 στη σεζόν, 10/16 εντός έδρας

ΡΕΞΑΜ

Προηγούμενο ματς: Η Ρέξαμ κέρδισε 2-3 εκτός έδρας την Μέιντενχεντ, με τέρμα του Χάιντεν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Βέβαια έκανε τα εύκολα δύσκολα, αφού προηγήθηκε 0-2 με γκολ των Γιανγκ (29’), Μάλιν (59’ πεν.), πριν δεχθεί την ισοφάρισε μέσα σε οκτώ λεπτά από δύο τέρματα του Μπάναμ (72’, 79’).

Η Ρέξαμ έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά τελικά κέρδισε με 2-3 εκτός έδρας την Μέιντενχεντ, έστω και με γκολ στις καθυστερήσεις, πετυχαίνοντας την 16η νίκη της στους 21 τελευταίους αγώνες που παραμένει αήττητη σε 90λεπτα. Βέβαια και οι πέντε ισοπαλίες της σε αυτό το διάστημα έχουν έρθει μακριά από την έδρα της, εκεί που γνώρισε και την τελευταία της ήττα, στο γήπεδο της Νοτς Κάουντι.

Με αυτή τη νίκη έπιασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα την πρωτοπόρο Νοτς Κάουντι, αν και είναι στη δεύτερη θέση στην ισοβαθμία, με ίδια διαφορά τερμάτων, αλλά με χειρότερη επίθεση! Βέβαια έχει και έναν αγώνα λιγότερο, ενώ έχει ξεφύγει στο +24 από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί ούτε καν στα πλέι οφς για την άνοδο. Αλλά αν τελείωνε τώρα το πρωτάθλημα, δεν θα ανέβαινε απευθείας και θα έπαιζε πλέι οφς, για δύο γκολ διαφορά!

Τραυματίας είναι ο γκολκίπερ Ντιμπλ και χτύπησε σοβαρά ο αμυντικός Χόσεναχ που θα μείνει για λίγο καιρό εκτός, ενώ εδώ και λίγο διάστημα έχει χτυπήσει και ο μέσος Ντέιβις που θα απουσιάσει για περίπου ένα μήνα ακόμη. Και πιο πρόσφατα τραυματίστηκε και ο μέσος Μεντί με τη συμμετοχή του αμφίβολη απόψε.