12η αγωνιστική

*Αήττητη η Έστερ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Γκέφλε, μετρώντας από δυο νίκες και ισοπαλίες.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία Γκέφλε – Έστερ.

ΓΚΕΦΛΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Έρεμπρο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 47ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο στο 81′.

Μια ισοπαλία και τρεις ήττες μετράει η Γκέφλε στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μίκαελ Μπένγκτσον φιλοξενήθηκε από την Έρεμπρο, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο και παρότι άντεξε για ένα ημίχρονο, εν τέλει βρέθηκε πίσω στο ξεκίνημα του δευτέρου. Ρίσκαρε στην πορεία, δεν εκμεταλλεύτηκε όμως τις όποιες ευκαιρίες της, αντιθέτως έμεινε ανοιχτή στα μετόπισθεν και το “πλήρωσε” στα τελευταία λεπτά.

Αυτή ήταν και η τρίτη διαδοχική της ήττα, μετά και από εκείνες κόντρα σε Έργκριτε (3-1) και Σούντσβαλ (1-3 εντός), οπότε και είναι χαμηλά στη βαθμολογία Β Σουηδίας. Πανηγύρισε δυο νίκες στα πέντε φετινά εντός της (2-1-2). Αμφίβολος ο Νίκλας Χάκανσον, που απουσίασε στα τελευταία.

Γκέφλε Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΕΣΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Ούτσικτενς, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 67ο λεπτό.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Έστερ, μετά και τις δυο νίκες που πήρε κόντρα σε Λαντσκρόνα (2-1 εντός) και Γιόνσεπινγκ (2-3 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σερντάν Τούφεγκντζιτς υποδέχθηκε την Ούτσικτενς, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με 0-1. Αν και είχε περισσότερες ευκαιρίες, δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί σωστά και να αποσπάσει κάτι, δεχόμενη γκολ σε μια από τις λίγες φορές που απειλήθηκε.

Μετά και από αυτή την απώλεια, είναι στην τέταρτη θέση της κατάταξης, μένοντας παράλληλα στο -7 από την κορυφή. Πανηγύρισε το διπλό στις 3/5 εξόδους της, έχοντας ακόμη από μια ισοπαλία και ήττα. Συμπλήρωσε κάρτες ο Γιον Στένμπεργκ και θα εκτίσει τιμωρία σήμερα.