* No Goal τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Μπασακσεχίρ στα 4 τελευταία μεταξύ τους (3-1-0).

* Στον 1ο γύρο (07/10): Μπασακσεχίρ – Γκαζιαντέπ 2-0

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-1) με την Σαμσουνσπόρ. Ο Οζτσιτσέκ (83’) άνοιξε το σκορ για την Γκαζιαντέπ, αλλά ο Σάτκα (90+2’) ισοφάρισε για την Σαμσουνσπόρ.

Αδυνατεί να εκμεταλλευτεί την έδρα της, την περασμένη Κυριακή έφτασε τα 8 σερί ματς δίχως νίκη (0-5-3) μπρος στο κοινό της, με αποτέλεσμα να διατηρηθεί εντός επικίνδυνης ζώνης.

Βάσει εμφάνισης, ο βαθμός που πήρε απέναντι στην Σαμσουνσπόρ μπορεί να θεωρηθεί και υπερβολή. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το ματς με επιθετική πρωτοβουλία, απείλησαν νωρίς, τους ακυρώθηκε για χιλιοστά το 0-1 μέσω του ημιαυτόματου VAR και ξόδεψαν νέα μεγάλη φάση πριν την ανάπαυλα. Πιο επικίνδυνη και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Σαμσουνσπόρ, κόντρα στην ροή του ματς, σε μετάβαση βρήκε το προβάδισμα η Γκαζιαντέπ και δεν κατάφερε να το υπερασπιστεί στα φορτώματα της περιοχής της στις καθυστερήσεις.

“Δεν μπορώ να πω ότι παίξαμε καλά σήμερα. Δυστυχώς, κάποιοι από τους παίκτες μας έπεσαν κάτω από τις προσδοκίες μας. Όταν προηγούμαστε, η ομάδα υποχωρεί. Πρέπει να δείχνουμε εγρήγορση όχι μόνο όταν χάνουμε το παιχνίδι, αλλά και όταν έχουμε το πλεονέκτημα.” δήλωσε ο κόουτς Σουμουντίκα.

Στα αγωνιστικά νέα, συμπλήρωσε κάρτες ο αρχηγός Τζιλομποτζί (στόπερ), παραμένουν τραυματίες ο πολύτιμος Εσκιχελάτς (μπακ/χαφ) και οι αναλώσιμοι Μπικέλ (μέσος), Ζενγκίν (στόπερ), Ακόστα (μέσος).

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 8/11 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (2-3) από την Καϊσέρισπορ. Οι Ναζόν (9’), Καρίμι (15’) σκόραραν για την Καϊσέρισπορ, ο Τουρούτς (58’) μείωσε για την Καϊσέρισπορ, ο Μπόα Μόρτε (84’) έκανε το 1-3 και ο Γκιουρελέρ (89’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πισωγύρισμα το αποτέλεσμα και κυρίως η εμφάνιση της Δευτέρας για τις “γκρι κουκουβάγιες”, γνώρισαν δεύτερη κολλητή ήττα για να βρεθούν στο -6 από την πρώτη 5αδα που είναι ο μεγάλος στόχος.

Ράθυμο το ξεκίνημά της στο παιχνίδι, υπέπεσε σε εύκολα και σοβαρά λάθη στο χτίσιμο των επιθέσεων, δέχθηκε δύο παρόμοια γκολ μετά από κλεψίματα νωρίς και ήταν πολύ τυχερή που πήγε στην ανάπαυλα μόνο 0-2 πίσω στο σκορ, αφού η Καϊσερισπορ δημιούργησε πολλές μεγάλες ευκαιρίες. Υπήρξε αντίδραση από την ομάδα του Ατάν στο δεύτερο μέρος, έδειξε την ποιότητά της. Κόντρα στην ροή δέχθηκε το 1-3 σε νέα μετάβαση, αλλά πάλεψε μέχρι τέλους και αν ο Πιόντεκ ευστοχούσε από την άσπρη βούλα στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων θα έσωζε τον πόντο από το πουθενά.

“Ίσως ήταν ένα από τα χειρότερα 45 λεπτά της προπονητικής μου καριέρας. Δυσκολευτήκαμε να εφαρμόσουμε στο γήπεδο αυτά που κάναμε στην προπόνηση. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο μέρος, πρέπει να κρατήσουμε ψηλά το κεφάλι και να προχωρήσουμε.” δήλωσε ο κόουτς Ατάν.

Επιστρέφει από τιμωρία ο χρήσιμος Λίμα (στόπερ/μπακ), παραμένουν τραυματίες οι Ντουάρτε (στόπερ), Σαχινέρ (δεξί μπακ), Πέλκας (μέσος), Εργκούν (μέσος).