* Στον πρώτο γύρο: Μπουργκ – Γκαζελέκ 1-0 (28/10)

* Η Γκαζελέκ είναι αήττητη στα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

* Στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Μπουργκ στο πρωτάθλημα σημειώθηκε over 2,5.

ΓΚΑΖΕΛΕΚ

Στο χειρότερο δυνατό χρονικό σημείο «έκατσε» η διακοπή για την Γκαζελέκ, η οποία για πρώτη φορά μετά από καιρό έμοιαζε να βρίσκει ρυθμό και έδειχνε ικανή να πλησιάσει τους πρώτους. Απαλλαγμένη από το άγχος που της προσέδιδε η μικρή απόσταση από τις θέσεις του υποβιβασμού η Γκαζελέκ μετράει ήδη πέντε αγώνες αήττητη (2-3-0) και με την εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Ορλεάν έφτασε το κορυφαίο φετινό της σερί.

Αν και  δεν ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι, μένοντας πίσω στο σκορ με τη συμπλήρωση 15 λεπτών, βρήκε άμεση αντίδραση και ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα (17’) κόβοντας έτσι τα φτερά των γηπεδούχων. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε πολύ καλύτερα, δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα, είχε την πρωτοβουλία, ενώ θα μπορούσε και να έχει «κλέψει» τη νίκη, αν στο 68’ στεκόταν λίγο πιο τυχερή και η μπάλα δεν έβρισκε στο δοκάρι.

«Πρέπει οπωσδήποτε να κρατήσουμε το κεφάλι χαμηλά και να συνεχίσουμε τις καλές εμφανίσεις» δήλωσε ο έμπειρος αμυντικός Κλερκ, ο οποίος ήταν ο μοναδικός σκόρερ της ομάδας του και στο φιλικό «ξεμούδιασμα» και τη νίκη με 1-0 κόντρα στην Μπαστιά στο διάστημα της διακοπής. Δεν έχει αλλάξει κάτι δραματικά σε ότι αφορά τα αγωνιστικά προβλήματα. Ίσα-ίσα που στους Λεμουάν (Μέσος, 12/0), Ντιεντιού (Αμυντικός, 16/1) και Τσιμπούμπου (Επιθετικός, 23/5) προστέθηκε και ο τιμωρημένος Γιουγκά (Μέσος, 13/2).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην Ορλεάν για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Είναι αήττητη στα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

Το Γκαζελέκ – Μπουργκ Περονάς παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας (Κλικ Εδώ)

ΜΠΟΥΡΓΚ

Από την άλλη πλευρά, η διακοπή μοιάζει να ήρθε… κουτί στην Μπουργκ, η οποία πριν τη διακοπή μετρούσε τρεις συνεχόμενες ήττες και μπορεί με 38 βαθμούς να βρίσκεται κοντά στην εξασφάλιση της παραμονής, ωστόσο αν συνεχίσει έτσι, κανείς δεν μπορεί να βάλει το χέρι του στη φωτιά ότι δεν θα αντιμετωπίσει προβλήματα. Τις τελευταίες αγωνιστικές μοιάζει να έχει τεράστιο έλλειμμα συγκέντρωσης, ειδικά στην άμυνα, όπως διαπιστώθηκε και στην βαριά εντός έδρας ήττα με 4-2 από την Τρουά.

Η Μπουργκ πραγματοποίησε αν μη τι άλλο τραγική εμφάνιση, αφού μπορεί να προηγήθηκε στο 12’ με πέναλτι και να έμοιαζε να ελέγχει το παιχνίδι, ωστόσο στη συνέχεια παρασύρθηκε και «κατάφερε» να δεχθεί τρία γκολ πριν καλά-καλά ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο (27’, 36’, 43’). Σαν να μην έφτανε αυτό ένα λεπτό πριν το 1-3 έμεινε και με δέκα παίκτες. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να τα παίξει όλα για όλα, μήπως και διεκδικήσει κάτι, ωστόσο το γρήγορο τέταρτο γκολ (63’) της έκοψε τα φτερά. Το μόνο που κατάφερε ως το τέλος, ήταν να μειώσει στο 74’ με τον Μερτζί, που είχε μπει αλλαγή μερικά λεπτά νωρίτερα.

«Είναι κρίμα που χάνουμε με αυτόν τον τρόπο στην έδρα μας. Πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί στον τρόπο που αμυνόμαστε» δήλωσε ο Ματζιόρε, ο οποίος δεν θα βρίσκεται λόγω τιμωρίας σήμερα στον πάγκο. Πολλά και τα αγωνιστικά προβλήματα, αφού εκτός βρίσκονται οι τιμωρημένοι Αμπντουλάι (Αμυντικός, 17/0), Πονρουά (Αμυντικός, 24/1), Νιρλό (Μέσος, 29/0) και Νταμούρ (Μέσος, 29/1), ενώ αμφίβολοι δίνονται οι Φεβρ (Αμυντικός, 15/0), Ντιγκμπέ (Αμυντικός, 14/0), Ντικαμόνα (Αμυντικός, 19/1) και Αμπντουλάι (Αμυντικός, 17/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 4-2 από την Τρουά για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σημειώθηκε over 2,5.