*28η αγωνιστική.

*Στον 1ο γύρο: Ουράβα – Γκάμπα Οσάκα 3-1.

*Στο Λιγκ Καπ στις 6 και 10 Σεπτεμβρίου: Γκάμπα Οσάκα – Ουράβα 0-1, Ουράβα – Γκάμπα Οσάκα 3-0.

ΓΚΑΜΠΑ ΟΣΑΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με αντίπαλο τη Νιγκάτα. Η Γκάμπα Οσάκα προηγήθηκε στο 63’ με τον Μεσίνο, το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 83’. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 0-0, η Γκάμπα στο φινάλε του αγώνα

Έχασε ευκαιρίες, αν μία ομάδα άξιζε τη νίκη, ήταν αυτή, αλλά τελικά περιορίστηκε στην ισοπαλία 1-1 στην εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τη Νιγκάτα! Είχαν προηγηθεί οι δύο ήττες από τη σημερινή αντίπαλό της στο Λιγκ Καπ και πλέον έχει συμπληρώσει πέντε ματς χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις. Τρεις ήττες και δύο ισοπαλίες μετρά σε αυτό το σερί, στα τρία από αυτά τα ματς δεν σκόραρε καν.

Γκάμπα Οσάκα Στατιστικά

*Goal / Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

*Αήττητη στα 6 πιο πρόσφατα εντός έδρας ματς πρωταθλήματος, με 5 νίκες.

ΟΥΡΑΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με αντίπαλο την Γουχάν για το Τσάμπιονς Λιγκ. Βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, στο 10′ και το 62′ με πέναλτι, ισοφάρισε σε 101 με τον Λίνσεν στο 55′ και σε 2-2 με τον Καντέ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στην Γουχάν ξεκίνησε τις υποχρεώσεις στο Τσάμπιονς Λιγκ της Ασίας η Ουράβα. Στο πρωτάθλημα προέρχεται από τη λευκή ισοπαλία στο γήπεδό της με αντίπαλο την Κιότο. Πλέον είναι αήττητη στα οκτώ τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντας κερδίσει στα πέντε από αυτά.

Της επιβλήθηκε βαριά τιμωρία για τα επεισόδια που έκαναν οι οπαδοί της στον αγώνα κυπέλλου με την Ναγκόγια (02/08). Πιο συγκεκριμένα, αποκλείστηκε από τη διοργάνωση του 2024, στην οποία δεν θα έχει δικαίωμα να πάρει μέρος!