6η αγωνιστική

*No Goal και Under 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΓΚΑΪΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Χέλσινγκμποργκ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με το πέναλτι του Γιούλιους Λίντμπεργκ στο 12ο λεπτό, για να δεχθεί στην πορεία την ανατροπή (39′, 76′).

Την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα υπέστη η Γκάις, μετά από τέσσερα παιχνίδια στα οποία και είχε τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρέντρικ Χόλμπεργκ φιλοξενήθηκε από τη Χέλσινγκμποργκ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Πήρε προβάδισμα από νωρίς σε ένα πρώτο ημίχρονο που ήταν πιο επιθετική, όμως σταδιακά έδωσε χώρους στην αντίπαλο της και το “πλήρωσε” αρχικά με ισοφάριση πριν την ανάπαυλα και εν τέλει με ανατροπή προς το φινάλε. Κάπως έτσι έβαλε τέλος και στο σερί των τριών νικών της.

Γκάις Στατιστικά

*2-3 Goals τα επτά τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΤΡΕΛΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 3-4 από τη Σούντσβαλ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 10′ με τον Άντερσον και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 24ο λεπτό, βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα πριν την ανάπαυλα με τους Μπόμαν (25′) και Μπρίκιτς (35′). Ωστόσο, δέχθηκε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο (70′, 78′, 86′).

Ακόμη μια ήττα υπέστη στο φετινό πρωτάθλημα η Τρέλεμποργκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Περ Όλα Λιουνγκ υποδέχθηκε τη Σούντσβαλ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-4. Έδειξε αρκετά μαχητική στο πρώτο μέρος και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 3-1, που ήταν και το πιο δίκαιο. Επαναπάφθηκε όμως στο δεύτερο, έδωσε αρκετά δικαιώματα στην αντίπαλο της και το πλήρωσε με ανατροπή. Αυτή ήταν και η τέταρτη ήττα στα πέντε πρώτα παιχνίδια, έχοντας παράλληλα και μια νίκη 2-0 επί της Έργκριτε. Νέα προσθήκη στο απουσιολόγιο του Λιουνγκ, ο Ματίας Άντερσον, που τραυματίστηκε κόντρα στη Σούντσβαλ και τέθηκε εκτός.