*Δεύτερο παιχνίδι για τα πλέι οφ παραμονής/ανόδου στη δεύτερη κατηγορία της Σουηδίας. Κανονικά σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ και στα δυο παιχνίδια, ακολουθεί ημίωρη παράταση (δεν ισχύει εδώ το εκτός έδρας γκολ) και εάν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Ντάλκουρντ – Γκάις 2-1

ΓΚΑΪΣ ΑΝΑΛΥΣΗ (Β’)

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Γκάις, μετά από δυο παιχνίδι με μια νίκη και μια ισοπαλία. Στο εκτός έδρας πρώτο παιχνίδι με τη Γκάις, την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Φρέντρικ Χόλμπεργκ μπορεί να είχε περισσότερες ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί σωστά και να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω, γνωρίζοντας εν τέλει την ήττα στο φινάλε, από δικό της λάθος. Τώρα, καλείται να πάρει μόνο τη νίκη, για να διατηρήσει τη θέση της στην κατηγορία και να αποφύγει τον υποβιβασμό. Ηττήθηκε στα τρία από τα τέσσερα τελευταία εντός της (1-0-3).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Ντάλκουρντ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 64ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με τον Λίντμπεργκ στο 81′, εν τέλει ηττήθηκε από το αυτογκόλ του Κάρλσον στις καθυστερήσεις.

Γκάις Στατιστικά

*Over 2.5 τα 7/10 τελευταία παιχνίδια της, στο πρωτάθλημα. (δες το στην Betshop)

*Goal/Goal και Over 2.5 τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της, στο πρωτάθλημα.

ΝΤΑΛΚΟΥΡΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ (Γ’)

Από ένα αήττητο σερί έξι αγώνων προέρχεται η Ντάλκουρντ, μετρώντας πέντε νίκες και μια ισοπαλία. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Γιασίν Αράς υποδέχθηκε τη Γκάις, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Μπορεί να ήταν αρκετά άστοχη στις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη, χάρη σε ένα αυτογκόλ στο φινάλε του ματς. Απέκτησε έτσι προβάδισμα ενόψει της σημερινής ρεβάνς, το οποίο και καλείται να υπερασπιστεί, για να πάρει και την άνοδο. Υπέστη μια ήττα στις έξι τελευταίες εξόδους της, μετρώντας ακόμη τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Γκάις, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα με τον Ραχμάνι στο 64′ και παρότι είδε την αντίπαλό της να ισοφαρίζει στο 81′, εν τέλει πήρε τη νίκη με αυτογκόλ στις καθυστερήσεις.