*Goal/Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Έστερ – Γκάις 1-2

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΓΚΑΪΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-4 επί της Έργκριτε, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Φρέι (19′) και Τσελίκ (36′), ενώ παρότι δέχθηκε προσωρινά τη μείωση στο 52ο λεπτό, στην πορεία βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα με τους Χένρικσον (65′) και Γιούλιους Λίντμπεργκ (90’+3).

Την τρίτη διαδοχική της νίκη πανηγύρισε η Γκάις, μετά και από εκείνες κόντρα σε Χέλσινγκμποργκ (4-1 εντός) και Γκέφλε (0-6 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρέντρικ Χόλμπεργκ φιλοξενήθηκε από την Έργκριτε, την οποία και συνέτριψε με 1-4. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, με την ίδια να είναι ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, αν και δέχθηκε προσωρινά τη μείωση (1-2). Έφτασε έτσι τις 6/7 νίκες στα τελευταία παιχνίδια της, παραμένοντας σε τροχιά ανόδου. Επικράτησε και στα τρία πιο πρόσφατα εντός της.

Γκάις Στατιστικά

*Over 2.5 τα εννέα τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΕΣΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Χέλσινγκμποργκ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Βίμπεργκ στο 52′ και δυο λεπτά αργότερα το αυτογκόλ του Χέντλουντ, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Έπαιζε με παίκτη περισσότερο από το 62ο λεπτό.

Από ένα αήττητο σερί έξι αγώνων προέρχεται η Έστερ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σερντάν Τούφεγκτζιτς υποδέχθηκε τη Χέλσινγκμποργκ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Ούσα ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, ευτύχησε να πάρει τα ηνία στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Κάτι που δεν κατάφερε να κρατήσει για πολύ, καθώς δέχθηκε γρήγορα την ισοφάριση, ενώ παρά τις όποιες προσπάθειες της στην πορεία, δεν ήταν ικανή για το κάτι παραπάνω. Τρίτη διαδοχική ισοπαλία, μετά και από εκείνες με Βαστέρας (2-2 εντός) και Λαντσκρόνα (2-2 εκτός), ούσα στην τέταρτη θέση και στο -3 από την τριάδα και την αποψινή της αντίπαλο. Αλώβητη σε έξι εξόδους (3-3-0).