5η αγωνιστική (προτελευταία)

*Φάση των ομίλων του Κόπα Σουνταμερικάνα. Από κάθε όμιλο προκρίνεται στον επόμενο γύρο η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση. Η δεύτερη παίζει μπαράζ, με ομάδα που θα τερματίσει τρίτη στο Λιμπερταδόρες.

*Στον πρώτο γύρο: Μαγκαγιάνες – Σέζαρ Βαγιέχο 2-2

ΣΕΖΑΡ ΒΑΓΙΕΧΟ (Περού)

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-1) της Καχαμάρκα. Ο Νορόνια στο 52′ ανοιξε το σκορ, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι εννέα λεπτά αργότερα. το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσαν Μεχία (70′ αυτ.) και Μένια (90+1′). Με δέκα ολοκλήρωσαν και οι δύο ομάδες.

Δύο στροφές πριν την ολοκλήρωση του 1ου ομίλου και η Σέζαρ Βαγιέχο τέθηκε νοκ άουτ από τη συνέχεια του Κόπα Σουνταμερικάνα. Συγκεντρώνοντας μόλις ένα βαθμό (5-11 διαφορά γκολ) καταλαμβάνει την τελευταία θέση όντας στο -2 από τη Μαγκαγιάνες που υποδέχεται στο “Mansiche”.

Την Δευτέρα η Σέζαρ Βαγιέχο έβαλε τέλος σε αρνητικό σερί πέντε αναμετρήσεων (0-2-3) επικρατώντας της Καχαμάρκα στο εν λόγω γήπεδο (3-1). Μία στροφή πριν το τέλος του Απερτούρα σκαρφάλωσε στην 5η θέση και βρίσκεται στο -12 από την πρωτοπόρο Αλιάνσα Λίμα.

ΣΕΖΑΡ ΒΑΓΙΕΧΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΑΓΚΑΓΙΑΝΕΣ (Χιλή)

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Κίτο. Ο Ροντρίγκες σκόραρε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Απάντησαν οι γηπεδούχοι με Φλόρες επτά λεπτά αργότερα. Σε πέναλτι για τους γηπεδούχους αστόχησε ο τελευταίος στο 39′.

Μόνο μαθηματικές ελπίδες έχει η Μαγκαγιάνες να προλάβει μία από τις δύο θέσεις που οδηγούν στον επόμενο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα. Βρίσκεται στο -6 από Κίτο και Μποταφόγκο που αφενός έχουν παιχνίδι περισσότερο, αφετέρου καλύτερη διαφορά γκολ από αυτή (-4 έναντι +5 και +5, αντίστοιχα). Όπως μπορεί να καταλάβει ο καθένας, ακόμα κι αν καταφέρει να κερδίσει την ήδη αποκλεισμένη Σέζαρ Βαγιέχο, θα πρέπει να καλύψει μία διαφορά εννέα γκολ.

Δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση η Μαγκαγιάνες, αγνοεί τη νίκη σε οχτώ αναμετρήσεις με απολογισμό δύο ισοπαλίες και επτά ήττες. Στις έξι από αυτές δέχτηκε τουλάχιστον από δύο γκολ, δεν σκόραρε στις τέσσερις. Προερχόμενη από έξι ήττες στο πρωτάθλημα καταλαμβάνει την τελευταία θέση αυτού με μόλις οχτώ βαθμούς σε 14 αγωνιστικές.