7η αγωνιστική

* Over 2.5 τα 7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΔΑΔ ΝΤΕ ΤΣΙΛΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-1) από την Κόλο Κόλο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 3-0 ως το 15ο λεπτό με αυτογκόλ, Κόστα και Πάβες. Η Ουνιβερσιδάδ έχασε πέναλτι στο 21’ και ο Κόστα έγραψε το 4-0 στο 55’. Ο Παλάσιος μείωσε στο 71’ με πέναλτι και στις καθυστερήσεις αποβλήθηκαν οι Μόγια και Τάπια των φιλοξενούμενων.

Επιστρέφει στην αγωνιστική δράση μετά από σχεδόν δύο εβδομάδες, αφού το παιχνίδι της Κυριακής με την Ουνιόν Εσπανιόλα αναβλήθηκε.

Στις 6 Μαρτίου επιβεβαιώθηκε η εφιαλτική παράδοση στα εκτός έδρας “superclasico”, κάκιστη η εικόνα της Ουνιβερσιδάδ στο μεγάλο ντέρμπι, με αποτέλεσμα βαριά ήττα που φέρνει εσωστρέφεια στο σύλλογο.

Εντυπωσιακή η Κόλο Κολο στο ξεκίνημα του αγώνα, ανήμπορη να διαχειριστεί την ορμητικότητά της η “Λα Ου”, το έχασε το ντέρμπι στο πρώτο τέταρτο. Με δόση τύχης έγινε το 1-0, στην κόντρα από δικό της κόρνερ δέχθηκε το δεύτερο γκολ, με καταπληκτικό συνδυασμό και άπιαστο σουτ το τρίτο! Ο Παλάσιος απέτυχε να μειώσει από την άσπρη βούλα και στην επαναληπτική εκτέλεση. Από ένα δοκάρι σε κεφαλιά από κόρνερ είχαν οι δύο ομάδες πριν το ημίχρονο, στην κόντρα η Κόλο Κόλο έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

Τρίτη σερί ήττα για την ομάδα της πρωτεύουσας, είχε προηγηθεί το 0-1 από την Ο’Χίγκινς, σε ματς που επαιξε για πάνω από ένα ημίχρονο με παίκτη παραπάνω και το 3-2 στην έδρα της Νιουμπλένσε, η οποία της γύρισε το ματς στο τελευταίο τέταρτο.

ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΔΑΔ ΝΤΕ ΤΣΙΛΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

* Δέχθηκε γκολ στα 13/15 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΚΟΥΡΙΚΟ ΟΥΝΙΔΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (5-0) επί της Ο’ Χίγκινς. Το σκορ ήταν ήδη στο 4-0 από 34ο λεπτό, με Λέιβα (14’), Κάστρο (18’) και Ολγκάδο (28” & 34’). Ο Λέιβα ξανά διαμόρφωσε το τελικό σκορ από το 58ο λεπτό.

Καταιγιστική η Κούρικο την Κυριακή, διέλυσε την Ο’Χίγκινς επιστρέφοντας με εμφατικό τρόπο στις επιτυχίες και σκαρφάλωσε στην 4η θέση, με την καλύτερη επίθεση της λίγκας, 13 φορές βρήκε τα αντίπαλα δίχτυα στο ξεκίνημα του 2022.

Με όμορφη ανάπτυξη, αλλά και τύχη στην τελική προσπάθεια έγινε το 1-0, ξανά από το δεξί άκρο προέκυψε και το δεύτερο γκολ. Από την άλλη μπάντα με όμορφο passing game απέναντι σε μία υπνωτισμένη άμυνα έγινε το 3-0 και το καρέ των τερμάτων ολοκληρώθηκε από τραγικό λάθος του αντίπαλου στόπερ.

Είχε προηγηθεί η “ψυχωμένη” ισοπαλία στη Βίνια ντελ Μαρ, όπου ισοφάρισε με παίκτη λιγότερο και άντεξε με 10 παίκτες σε όλο το δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην Έβερτον. Οι δύο ήττες της στη σεζόν ήρθαν από τις Κατόλικα (εκτός) και Εσπανιόλα (εντός) με ανταγωνιστικές εμφανίσεις και γκολ στο τελευταίο 10λεπτο.