*18η αγωνιστική.

*Μόλις μια ήττα για τη Γιουβέντους στα τελευταία 13 εντός έδρας ντέρμπι πρωταθλήματος με τη Ρόμα (10-2-1).

*Under 2.5 στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Φροζινόνε. Το 0-1 ο Γιλντίζ στο 12’, το 1-1 έκανε ο Μπάες στο 51’ για τη Φροζινόνε. Το 1-2 ήρθε για τη Γιουβέντους στο 81’ απ’ τον Βλάχοβιτς.

Δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης στο εκτός έδρας ματς με τη Φροζινόνε την περασμένη εβδομάδα, αλλά πήρε αυτό που ήθελε χάρη σε δύο γκολ από Γιλντίζ και Βλάχοβιτς. Ο νεαρός Τούρκος σκόραρε τρομερό γκολ στο 12’, σε φάση που “άδειασε” τρεις παίκτες της Φροζινόνε! Τα “καναρίνια” μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος, ισοφάρισαν με τον Μπάες, κρατούσαν την ισοπαλία μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο, η Γιουβέντους πίεσε πολύ και ήταν άτυχη στο δοκάρι του ΜακΚένα. Η ποιότητα του Βλάχοβιτς έφερε το 1-2 στο 81’, λίγο αργότερα ακυρώθηκε δεύτερο γκολ του Σέρβου για οφ-σάιντ.

Επιστροφή στις νίκες μετά το εκτός έδρας 1-1 με την Τζένοα, αυτή η επιτυχία έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Αλέγκρι να παραμείνει στο -4 απ’ την πρωτοπόρο Ίντερ. Είχαν προηγηθεί δύο διαδοχικές νίκες με Νάπολι (1-0 εντός) και Μόντσα (1-2 εκτός), πορεύεται αήττητη στις τελευταίες 12 αγωνιστικές (9-3-0). Είναι αποτελεσματική εντός έδρας, εκεί κέρδισε τα τελευταία 6/7 ματς πρωταθλήματος, στα περισσότερα σκόραρε παραπάνω από ένα γκολ, μοναδική απώλεια σ’ αυτό το σερί το 1-1 με την Ίντερ. Χωρίς νέες απουσίες.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε το μηδέν στα 7/12 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 στα 9/12 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΡΟΜΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-0 επί της Νάπολι. Ο Πελεγκρίνι το 1-0 στο 76’, το 2-0 έκανε ο Λουκάκου στις καθυστερήσεις. Με δέκα παίκτες απ’ το 66’ η Νάπολι λόγω αποβολής του Πολιτάνο, στο 86’ αποβλήθηκε και ο Όσιμεν.

Έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα απ’ την Μπολόνια, απάντησε με εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Νάπολι στο ντέρμπι της περασμένης αγωνιστικής. Στο πρώτο ημίχρονο απειλούσε μόνο η Ρόμα, που είχε δοκάρι και καλές φάσεις. Στο δεύτερο 45λεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε, η Νάπολι ήταν παθητική και έπαιζε για την ισοπαλία, ωστόσο η παντελώς ανόητη ενέργεια του Πολιτάνο την άφησε με δέκα παίκτες στο 66’ και έπειτα οι ισορροπίες άλλαξαν. Η Ρόμα πίεσε και βρήκε το γκολ στο 76’, ήλεγξε πλήρως την κατάσταση και στις καθυστερήσεις βρήκε το δεύτερο γκολ, επικράτησε δίκαια.

Επιστροφή στις νίκες για τους πρωτευουσιάνους, που έχουν μόλις μια ήττα στα τελευταία οκτώ ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις (4-3-1), μετρούν ρεκόρ 3-1-1 στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 1-1 με τη Φιορεντίνα. Με 28 πόντους η Ρόμα ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας, στο -3 απ’ την τετράδα και στο -5 απ’ την τρίτη Μίλαν, είναι πολύ μακριά απ’ τις δύο πρώτες θέσεις. Θετική είδηση η νωρίτερη του αναμενομένου επιστροφή του πολύτιμου Ντιμπάλα (Επιθετικός, 11, 4), ο οποίος μάλλον θα είναι βασικός, διαθέσιμος και ο Σπινατσόλα (Αμυντικός, 13,1). Δεν είναι αξιόπιστη εκτός έδρας η Ρόμα, κέρδισε μόλις μια φορά στις τελευταίες τέσσερις εξόδους για το πρωτάθλημα (1-1-2).