*Φάση ομίλων – 2η αγωνιστική

*Η Γιουβέντους στοχεύει να συνδυάσει την 200η συμμετοχή της στο Τσάμπιονς Λιγκ με την 100η νίκη της σε αυτό. Την ίδια ώρα η Μπαρτσελόνα δεν έχει πανηγυρίσει “διπλό” επί της “Βέκια Σινιόρα”.

*Οριστικά χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο θα παραταχθεί η Γιουβέντους στην αποψινή αναμέτρηση, καθώς βγήκε εκ νέου θετικός σε κορωνοϊό το βράδυ της Τρίτης. Παράλληλα, την παραίτησή του από την προεδρία της Μπαρτσελόνα (την οποία ανέλαβε το 2014) ανακοίνωσε ο Τζόζεπ Μαρία Μπαρτομέου και τα υπόλοιπα μέλη του διοικητικού συμβουλίου.

*Οι δύο ομάδες θα δώσουν την 12η μεταξύ τους αναμέτρηση σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις: Η Γιουβέντους πανηγύρισε τρεις νίκες, η Μπαρτσελόνα τέσσερις, ενώ τέσσερις ολοκληρώθηκαν ισόπαλες. .

*Κόντρα σε ισπανικές ομάδες η Γιουβέντους μετράει 24 νίκες, 16 ισοπαλίες και 24 ήττες (74-70 τα γκολ) σε 64 αναμετρήσεις. Στο Τορίνο έχει απολογισμό 17-9-3.

*Στην αντίπερα όχθη η Μπαρτσελόνα έχει δώσει 58 αναμετρήσεις κόντρα σε ιταλικές ομάδες (29-18-11/ 99-58 τα γκολ). Στις 26 επισκέψεις της στην γειτονική μας χώρα έχει απολογισμό 7-12-7.

Γιουβέντους – Μπαρτσελόνα στην Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Γιουβέντους είχε την κατοχή της μπάλας, δημιούργησε καλές ευκαιρίες και έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δοκάρια δύο φορές, παρόλα αυτά δεν κατάφερε να προσπεράσει το εμπόδιο της Ελλάς Βερόνα στο Τορίνο (1-1) την Κυριακή. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, είχαν δοκάρι με τον Κουαδράδο στο 42′ και σκόραραν με τον Μοράτα τρία λεπτά αργότερα, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ με παρέμβαση του VAR. Στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι με τον Φαβίλι (60′), λίγο αργότερα ο Ντιμπάλα έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στο δοκάρι και ο Κουλουσέφσκι σκόραρε για το τελικό αποτέλεσμα με διαγώνιο πλασέ.

Δύο μεγάλες ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη έχασαν οι “μπιανκονέρι” στις καθυστερήσεις. Στις έξι συνολικά αναμετρήσεις που έδωσαν έχουν απολογισμό 3-3-0, την προηγούμενη βδομάδα επικράτησαν της Ντιναμό Κιέβου (2-0 εκτός) στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Πανηγύρισαν τη νίκη στις 6/7 τελευταίες εντός έδρας στην εν λόγω διοργάνωση.

“Η Μπαρτσελόνα είναι δυνατή και έχει σπουδαίους πρωταθλητές, θα πρέπει να κάνουμε ένα μεγάλο ματς. Οι παίκτες μου θα πρέπει να θυσιάσουν τον εαυτό τους και να κάνουν ένα σπουδαίο παιχνίδι”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Γιουβέντους, Αντρέα Πίρλο, ο οποίος δεν μπορεί να υπολογίζει (μεταξύ άλλων) στους Κιελίνι και Κριστιάνο Ρονάλντο. Εξαιρετικά αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του Μπονούτσι.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Ελλάς Βερόνα. Ο Φαβίλι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 60′, προτού ο Κουλουσέφσκι διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 77′.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ Στατιστικά

*Under 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Stoiximan)

*2-3 γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Stoiximan | 21+ MGA (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ηχηρό χαστούκι δέχτηκε η Μπαρτσελόνα το Σάββατο, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 από την Ρεάλ Μαδρίτης στο μεταξύ τους “κλάσικο” στο “Camp Nou”. Ισορροπημένο κρίνεται το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από μία φορά και να δημιουργούν κινδύνους για το δεύτερο γκολ. Με την έναρξη του δευτέρου η Μπαρτσελόνα πίεσε για το 2-1, ωστόσο ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης που το πέτυχε από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σέρχιο Ράμος. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν πολλές ευκαιρίες για να “καθαρίσουν” τη νίκη, κάτι που έκανε ο Μόντριτς με τη συμπλήρωση των 90′.

Όσο κι αν φαίνεται περίεργο, οι “μπλαουγκράνα” συγκέντρωσαν μόλις επτά βαθμούς μετά από πέντε αναμετρήσεις στη Λα Λίγκα. Στις δέκα τελευταίες που έδωσαν στο Τσάμπιονς Λιγκ γνώρισαν μόλις μία ήττα από την Μπάγερν Μονάχου (8-2), στις υπόλοιπες σημείωσαν έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες. “Δεν είναι καθοριστικό ματς αλλά ένα παιχνίδι υψηλού επιπέδου όπου είναι σημαντικό για τις δύο ομάδες να πάρουν θετικό αποτέλεσμα.

Παρά τους τραυματισμούς, η Γιουβέντους έχει αρκετούς έμπειρους παίκτες”, είπε ο προπονητής Κούμαν. Το βράδυ της Τρίτης ο Τζόζεπ Μαρία Μπαρτομέου ανακοίνωσε την παραίτησή του από την προεδρία των “μπλαουγκράνα”. “Είπαν ότι έχουμε πράγματα να κρύψουμε. Είναι λάθος. Έχω πολλή εμπειρία. Πάντα έλεγα ότι αυτοκριτική μας κάνει πιο δυνατούς. Αυτά που ζήσαμε τους τελευταίους μήνες ξεπέρασαν κάθε όριο. Με προσέβαλαν και με απείλησαν. Το ίδιο έκαναν και στα άλλα μέλη του διοικητικού συμβουλίου”, ανέφερε μεταξύ άλλων.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας με 3-1 από την Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Βαλβέρδε άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 5′, προτού ο Ανσού Φάτι ισοφαρίσει τρια λεπτά αργότερα. Στο 63′ ο Σέρχιο Ράμος με πέναλτι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Ρεάλ Μαδρίτης. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μόντριτς με τη συμπλήρωση των 90′.