*Ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ιταλίας. Διπλές αναμετρήσεις. Ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της Λάτσιο (23/4).

*Στο πρωτάθλημα: Γιουβέντους – Λάτσιο 3-1, Λάτσιο – Γιουβέντους 1-0

*Over 2,5 στα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Over 1,5 ημίχρονο στα 2/3 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα σημερινά προγνωστικά στοιχήματος

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (1-0) από τη Λάτσιο. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Μάρουσιτς στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Την απογοητευτική πορεία που ξεκίνησε μετά την ήττα στο “Derby d’ Italia” από την Ίντερ (1-0 εκτός) στις 4 Φεβρουαρίου, η οποία την έθεσε, ουσιαστικά, νοκ άουτ από τη μάχη του Σκουντέτο, συνέχισε η Γιουβέντους στο “Olimpico”. Δημιουργώντας μόλις δύο καλές ευκαιρίες απέναντι στη Λάτσιο, δέχτηκε γκολ δέκα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση των καθυστερήσεων γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 πριν από τέσσερις μέρες.

Στις εννέα τελευταίες αγωνιστικές οι “μπιανκονέρι” συγκέντρωσαν μόλις επτά βαθμούς (1-4-4) και, πλέον, ρισκάρουν την έξοδό τους στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν. Το Κύπελλο Ιταλίας αποτελεί την τελευταία ευκαιρία τόσο του συλλόγου, όσο του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι ο οποίος δεν αποκλείεται να αποτελέσει παρελθόν πριν πέσει η αυλαία στη σεζόν, σε περίπτωση αποκλεισμού από τα ημιτελικά.

Στις επτά τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις με τη Λάτσιο η Γιουβέντους πανηγύρισε έξι νίκες, αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2) στις 17 Μαΐου 2022. Κάτω από τα γκολπόστ αναμένεται ο Περίν, στα άκρα του κέντρου Κόστιτς και Καμπιάζο. Επιστρέφει στην ενδεκάδα ο Βλάχοβιτς, θα αποτελέσει παρτενέρ του Κιέζα. Την Κυριακή (7/4) υποδέχεται τη Φιορεντίνα.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δεν σκόραρε στα δύο τελευταία παιχνίδια της.

*GG & over 2,5 στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΛΑΤΣΙΟ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Γιουβέντους.

Ιδανικό ντεμπούτο για τον Ιγκόρ Τούντορ στην τεχνική ηγεσία της Λάτσιο, η οποία προσπέρασε το εμπόδιο της Γιουβέντους λίγο πριν το τελικό τριπλό σφύριγμα του διαιτητή στο “Olimpico”. Συνολικά καλύτεροι οι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων, έφτασαν σε κατοχή μπάλας 65% αναγκάζοντας, παράλληλα, σε τρεις αποκρούσεις τον αντίπαλο πορτιέρο.

Οι “αετοί” έκαναν το 2Χ2 στη Σέριε Α και διατηρήθηκαν ζωντανοί στην προσπάθεια εξόδου στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν. Στις δέκα τελευταίες εξόδους τους, ανεξαρτήτως διοργάνωσης, δεν σημειώθηκε ισοπαλία (πέντε νίκες, πέντε ήττες): Σκόραραν στις επτά και κράτησαν το μηδέν μόλις σε δύο.

Θα πρέπει να γυρίσουμε περίπου επτά χρόνια πίσω για να βρούμε την τελευταία νίκη της Λάτσιο στην έδρα της Γιουβέντους: Στις 14 Οκτωβρίου 2017 με 2-1. Ο προπονητής Τούντορ αναμένεται να χρησιμοποιήσει και πάλι σχηματισμό 3-4-2-1: Κάτω από τα γκολπόστ θα βρεθεί και πάλι ο Μανδάς, την επιθετική τριπλέτα θα αποτελούν οι Λουίς Αλμπέρτο, Φελίπε Άντερσον και Ιμόμπιλε.  Το Σάββατο (6/4) αντιμετωπίζει τη Ρόμα στο “Derby della Capitale”.