*Αγώνας ρεβάνς για την προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ με το πρώτο παιχνίδι ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες έχουν τεθεί αντιμέτωπες άλλες 4 φορές τα 15 τελευταία χρόνια. Πρώτα για την φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ την σεζόν 2009-2019, με την Γιούβε να παίρνει την πρόκριση, κερδίζοντας με 2-1 στην Ολλανδία και φέρνοντας 0-0 στον επαναληπτικό στην Ιταλία.

*Νωρίτερα, την σεζόν 2004-2005 συναντήθηκαν στην φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, με την Γιουβέντους να επικρατεί και μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-0), τόσο εντός, όσο και εκτός έδρας.

*Έχουν συναντηθεί βέβαια σε και σε 2 τελικούς Κυπέλλου Πρωταθλητριών. Την σεζόν 1972-73 στο Βελιγράδι ο Άγιαξ κατέκτησε το τρόπαιο επικρατώντας με 1-0, χάρη σε ένα γκολ του Ρεπ. Ωστόσο 23 χρόνια μετά στη Ρώμη, η Γιουβέντους κατέκτησε το τρόπαιο με συνολικό σκορ 5-3 στη διαδικασία των πέναλτι.

*Στο πρώτο ματς (Άγιαξ – Γιουβέντους 1-1): Η Γιουβέντους ευτύχησε να προηγηθεί στο φινάλε του πρώτου μέρους με κεφαλιά του Κριστιάνο Ρονάλντο, αλλά ο Άγιαξ απάντησε λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης, με ωραίο σουτ του Νέρες.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

Έφυγε με ένα καλό αποτέλεσμα από το Άμστερνταμ στο πρώτο παιχνίδι, στο οποίο μίλησε και πάλι η κλάση του Κριστιάνο Ρονάλντο, που βρήκε δίχτυα σε καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης. Δέχθηκε ωστόσο γρήγορα την ισοφάριση και πιέστηκε ιδιαίτερα στην επανάληψη, αλλά τελικά έμεινε στο 1-1 και πλέον καλείται να εκμεταλλευτεί την έδρα της, για να περάσει στα ημιτελικά.

Άλλωστε στο πρωτάθλημα ηττήθηκε εκτός έδρας από τη ΣΠΑΛ με σκορ 2-1 και δεν κατάφερε να σφραγίσει και μαθηματικά τον τίτλο. Παρότι προηγήθηκε με τον φορμαρισμένο Κεν στο πρώτο μέρος, δέχθηκε δύο γκολ από τους Μπονιφάτσι και Φλόκαρι στην επανάληψη και έχασε το παιχνίδι. Ευελπιστεί να σφραγίσει το πρωτάθλημα με ένα βαθμό, υποδεχόμενη τη Φιορεντίνα το ερχόμενο Σάββατο.

Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι προειδοποίησε τους παίκτες του για την αποψινή μάχη: «Το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα δεν έχει καμία σχέση με τον επαναληπτικό. Πρέπει να παίξουμε με την ίδια ένταση που κάναμε εναντίον της Ατλέτικο Μαδρίτης. Πρέπει να έχουμε μεγάλο σεβασμό για τον Αγιαξ, αλλά και να κυκλοφορήσουμε σωστά τη μπάλα, πολύ καλύτερα από ότι κάναμε στο Άμστερνταμ. Αν τα ακολουθήσουμε αυτά, τότε μπορούμε να προκριθούμε». Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι με πρόβλημα της τελευταίας στιγμής έμεινε εκτός ο Μάντζουκιτς, ενώ δεν υπολογίζεται επίσης ο Κιελίνι. Οι Μπερναρντέσκι και Ματουιντί βρίσκονται στο όριο των καρτών.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 under στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης (δες το στη Novibet).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 2-1 από τη ΣΠΑΛ, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΑΓΙΑΞ

Μετά τη Ρεάλ Μαδρίτης, κοίταξε στα μάτια και τη Γιουβέντους και λίγο έλειψε να την κερδίσει. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με την κεφαλιά του Κριστιάνο Ρονάλντο, αλλά απάντησε με πανέμορφο γκολ του Νέρες στο ξεκίνημα της επανάληψης και ήταν η ομάδα που έφτασε πιο κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα μέχρι το φινάλε. Πλέον καλείται να κάνει ότι έκανε στη Μαδρίτη, κυνηγώντας μια νίκη ή μια ισοπαλία με γκολ, για να περάσει στα ημιτελικά μετά από 22 χρόνια και την σεζόν 1996-97. Τότε μάλιστα είχε αποκλειστεί από τη Γιουβέντους, που έχασε στον τελικό από την Ντόρτμουντ μετέπειτα.

Στο πρωτάθλημα εξακολουθεί να ισοβαθμεί με την Αϊντχόφεν στην κορυφή, έχοντας ωστόσο καλύτερη διαφορά τερμάτων (+12). Άλλωστε ήταν εντυπωσιακός με την Εξέλσιορ εντός έδρας, επικρατώντας με σκορ 6-2! Ο Χούντελααρ πέτυχε χατ – τρικ, ο Τάντιτς πρόσθεσε άλλα δύο γκολ και έφτασε τα 33 στη σεζόν (!) σε όλες τις διοργανώσεις και ο Ντόλμπεργκ έβαλε… το κερασάκι στην τούρτα. Υπενθυμίζεται πως βρίσκεται και στον τελικό Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τη Βίλεμ στις αρχές Μαϊου.

Ο Έρικ Τεν Χαγκ αναφερόμενος στο αποψινό παιχνίδι, ανέφερε: «Ζούμε ώρα με την ώρα, μέρα με τη μέρα. Θέλουμε να πάρουμε υπεύθυνο ρίσκο. Δεν πρόκειται να βάλουμε κάποιον συνέχεια πάνω στον Ρονάλντο. Ποτέ δεν κάνουμε κάτι τέτοιο. Θα πρέπει να ξεπεράσουμε ένα ακόμη όριο. Αν παίξουμε καλά, μπορούμε να τα καταφέρουμε. Θα πρέπει να δουλέψουμε ακόμη περισσότερο στην αποτελεσματικότητά μας. Η Γιουβέντους είναι έμπειρη ομάδα, αλλά θα πρέπει να ψάχνουμε συνεχώς την υπέρβαση και αυτό θα κάνουμε και πάλι». Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, αμφίβολος δίνεται ο μέσος Ντε Γιονγκ που έγινε αναγκαστική αλλαγή στο ματς πρωταθλήματος, με τον ίδιο πάντως να θέλει πολύ να αγωνιστεί. Τιμωρημένος είναι ο πλάγιος μπακ Ταλιαφίκο, ενώ στο όριο των καρτών βρίσκονται οι Μπλιντ, Ντε Γιονγκ, Ντε Λιχτ, Σένε, Φαν Ντε Μπεκ και Ζίγεκ.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 G/G 6 τελευταία παιχνίδια του, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 6-2 επί της Εξέλσιορ, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.