*22η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Περούτζια – Γιούβε Στάμπια 0-0

*Η Περούτζια παραμένει αήττητη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Γιούβε Στάμπια (2-2-0).

Γιούβε Στάμπια – Περούτζια στον Stoiximan

ΓΙΟΥΒΕ ΣΤΑΜΠΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Την ευκαιρία να προσπεράσει τη σημερινή αντίπαλό της Περούτζια, πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο στη ζώνη των πλέι οφ ανόδου έχει η Γιούβε Στάμπια που παραμένει αήττητη στις έξι τελευταίες αγωνιστικές (4-2-0). Την προηγούμενη βδομάδα απέδρασε με τον βαθμό από την έδρα της Πίζα (1-1) χάρη στο γκολ του Ντι Τζενάρο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Συγκέντρωσε 19 από τους 28 συνολικά βαθμούς της στο “Comunale Romeo Menti”, έχοντας απολογισμό 6-1-4 (14-14 τα γκολ) σε έντεκα αγωνιστικές (σ.σ. κράτησε το μηδέν στις τέσσερις). “Όλες οι ομάδες είναι κοντά στην βαθμολογία, από τη μία βδομάδα στην άλλη μπορεί να κάνεις όνειρα για άνοδο ή να παλεύεις για τον υποβιβασμό”, είπε ο προπονητής Καζέρτα, στο ρόστερ του οποίου προστέθηκε ο Ντι Μαριάνο (ΕΠ, Βενέτσια).

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός έδρας) με την Πίζα για το πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο 83′ με τον Μασούτσι, προτού ο Ντι Τζενάρο ισοφαρίσει στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Λίγο αργότερα οι Τρόεστ και Μαρκόνι αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας με δέκα παίκτες τις ομάδες τους.

ΓΙΟΥΒΕ ΣΤΑΜΠΙΑ Στατιστικά

*Under 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια της (δες το στον Stoiximan)

*Κράτησε το μηδέν στα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Δείτε τα προγνωστικά Ιταλίας (Κλικ Εδώ)

ΠΕΡΟΥΤΖΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Για άλλη μία φορά η Περούτζια κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της, επικρατώντας με 1-0 της Λιβόρνο την προηγούμενη βδομάδα επιστρέφοντας, παράλληλα, στο δρόμο των επιτυχιών μετά από τρεις αγωνιστικές (0-1-2). Μακριά από το “Renato Curi” χάνει σημαντική από τη δυναμική της, σε σύνολο δέκα αγωνιστικών έχει απολογισμό 2-3-5 (10-18 τα γκολ).

Δέχτηκε γκολ στις εννέα, ενώ δεν κατάφερε να σκοράρει στις τέσσερις. Την τελευταία του πνοή άφησε ο πρώην πρόεδρος (1991-2004) των “γκριφόνι”, Λουτσιάνο Γκαούτσι, με τον Σέρσε Κόσμι να εκφράζει τα συλλυπητήριά του. Αποκτήθηκαν λίγο πριν την ολοκλήρωση του χειμερινού μεταγραφικού παζαριού οι Γκρέκο (ΜΕ, Κοζέντσα) και Ραίκοβιτς (ΑΜ). Εξέτισαν και επιστρέφουν οι Ιέμελο (ΕΠ, 19/15) και Φαλάσκο (ΑΜ, 11/1).

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Λιβόρνο για το πρωτάθλημα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Μελχιορί στο 29′.