* Στον 1ο γύρο (31/03): Σεντ Πάτρικς – Γιου Σι Ντι 3-0

* Στο 2ο γύρο (02/06): Γιου Σι Ντι – Σεντ Πάτρικς 1-3

* Στον 3ο γύρο (30/06): Σεντ Πάτρικς – Γιου Σι Ντι 7-0

ΓΙΟΥ ΣΙ ΝΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-5) από την Γκάλγουεϊ Γιουνάιτεντ. Σκόρερ των φιλοξενούμενων οι Αουάχρια (5’), Χάρλει (15’, 38’), Μάνινγκ (45’), Μάνλεϊ (68’).

Ξεκάθαρα ομάδα επιπέδου για τη Β΄κατηγορία η Γιου Σι Ντι, επιβεβαιώθηκε αυτό και στο Κύπελλο τη Δευτέρα, όταν ταπεινώθηκε εντός έδρας από την πρωτοπόρο της First Division!

Εκτός τόπου και χρόνου η άμυνά της για ακόμη μία φορά μέσα στο 2023, δέχθηκε 4 γκολ μέχρι το ημίχρονο και ουσιαστικά ξέμεινε από στόχους, αφού ο υποβιβασμός είναι θέμα χρόνου να επιβεβαιωθεί και μαθηματικά.

Στο τελευταίο πρωταθληματικό ταξίδι όμως έκανε ιδιαιτέρως ανταγωνιστική εμφάνιση στο Κορκ και πήρε δίκαιη ισοπαλία (1-1) ισοφαρίζοντας στο β’ ημίχρονο, ενώ είχε φάσεις και για ανατροπή στο φινάλε.

ΓΙΟΥ ΣΙ ΝΤΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 12/15 τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε 2+ γκολ στα 5/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Ντέρι Σίτι και πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι.

Παλικαρίσια πρόκριση στα προημιτελικά του FAI Cup πήραν οι “άγιοι” στη δύσκολη έδρα της Ντέρι την Κυριακή κι αυτομάτως έγιναν ένα εκ των φαβορί για την κατάκτησή του.

Τυχεροί στην συνολική εικόνα του αγώνα, η Ντέρι ήταν καλύτερη και στην κανονική διάρκεια και στην παράταση, όπου μονοπώλησε τις απειλές. Είχε και η Σεντ Πάτρικς τις στιγμές της, όχι όμως τη διάρκεια, όπως συνέβη και στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος.

Δίχως γκολ ολοκληρώθηκε και το τοπικό εντός έδρας ντέρμπι με την Μποέμιανς, με ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο και καλύτερη εμφάνιση από τους φιλοξενούμενους μετά την ανάπαυλα.

Το εγχώριο αήττητο σερί ωστόσο διευρύνθηκε (4-4-0) και το σημερινό βατό ματσάρισμα προσφέρεται για να πιέσει την πρωτοπόρο Σάμροκ Ρόβερς, από την οποία διατηρήθηκε στο -4.

Σταθερές οι απουσίες στην άμυνα των Γκριβόστι, Σιόμπεργκ.