ΓΙΟΡΚ ΣΙΤΙ - ΜΕΪΝΤΕΝΧΕΝΤ ΓΙΟΥΝ. Προγνωστικά

*30η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Μέιντενχεντ – Γιορκ 0-1

ΓΙΟΡΚ

Προηγούμενο ματς: Η Γιορκ έχασε 2-0 εκτός έδρας από την Ολνταμ, δεχόμενη γκολ από τον Γιάρνεϊ στο 41’, έχοντας χάσει την ευκαιρία να προηγηθεί νωρίτερα, αφού είχε δοκάρι. Και όλα τελείωσαν γι’ αυτήν όταν δέχθηκε και δεύτερο τέρμα από τον Αμπραχαμ στο 77ο λεπτό.

Η Γιορκ δεν τα κατάφερε στο γήπεδο της Ολνταμ, χάνοντας με 2-0, επιστρέφοντας στις ήττες έπειτα από τρία παιχνίδια, αλλά έχει μόνο μία νίκη στα πέντε τελευταία, αυτήν που πέτυχε στο πιο πρόσφατο που έπαιξε στο γήπεδό της για το πρωτάθλημα. Παρουσιάζει πάντως αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της, κάτι που φαίνεται και στα αποτελέσματα.

Συνεχίζει να είναι στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, αν και έπεσε στην 15η θέση, στο -7 από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, ενώ διατηρείται στο +10 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι μέσοι Τζέιμς, Κουχιάρ, Μαφούτα, με τον πρώτο να αναμένεται να επιστρέψει την άλλη εβδομάδα, ενώ ο τελευταίος θέλει δύο – τρεις εβδομάδες ακόμη για να γυρίσει, ενώ χτύπησε στο προηγούμενο παιχνίδι ο γκολκίπερ Ρος.

Γιορκ Στατιστικά

*Εχει δύο σερί under 2,5

*Εχει 14/17 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 9/15 G/G εντός έδρας

*Εχει 10/15 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΜΕΪΝΤΕΝΧΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Μέιντενχεντ έχασε 3-2 εκτός έδρας από την Ολτρινχαμ, αν και προηγήθηκε με τέρμα του Σμιθ στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης. Αλλά όχι απλά ισοφαρίστηκε νωρίς, από τον Κον – Κλαρκ στο 23’, δέχθηκε και δεύτερο γκολ από τον Ντινάγκα στο 31’. Και παρόλο που ισοφάρισε με τον ΜακΚούλσκι στο 45’, ηττήθηκε χάρη σε νέο  τέρμα του Κον – Κλαρκ στο 63ο λεπτό.

Η Μέιντενχεντ έχει να παίξει περισσότερο από 10 μέρες, από τότε που έχασε με 3-2 εκτός έδρας από την Ολτρινχαμ, τρίτη ήττα της στους πέντε τελευταίους αγώνες που έχει μία νίκη, ενώ ειδικά μακριά από το γήπεδό της έχει τέσσερις σερί ήττες στα πιο πρόσφατα παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

Συνεχίζει να βρίσκεται στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 18η θέση του και πλέον είναι αρκετά πιο κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού, στο +7 συγκεκριμένα, απ΄ ότι είναι στην πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, από την οποία βρίσκεται στο -10!

Δεν έχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα απουσιών.