12η αγωνιστική

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΓΙΟΝΣΕΠΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Χέλσινγκμποργκ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε δυο φορές στο παιχνίδι με τους Σίλβερχολτ (7′) και Κάρλιν (80′), δέχθηκε ισάριθμες την ισοφάριση (73′, 90’+2).

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Γιόνσεπινγκ, μετά και την ήττα 2-3 από την Έστερ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντρές Γκαρθία φιλοξενήθηκε από τη Χέλσινγκμποργκ, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2. Μπορεί να είχε λιγότερες τελικές προσπάθειες, ωστόσο ήταν και αυτή που πήρε προβάδισμα δυο φορές στο παιχνίδι, παρότι δεν κατάφερε να το κρατήσει σε καμία από αυτές.

Μοιράζεται έτσι την πέμπτη θέση της κατάταξης με τη Λαντσκρόνα, της οποίας και υπερτερεί, ούσα παράλληλα στο -3 από την πρώτη τριάδα στη βαθμολογία Β Σουηδίας. Επικράτησε στα 3/6 φετινά εντός της, έχοντας ακόμη μια ισοπαλία και δυο ήττες. Μοναδικός απόντας ο Μάρβαν Μπέιζ, που χάνει το υπόλοιπο της σεζόν.

Γιόνσεπινγκ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 3.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα πέντε τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΤΡΕΛΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Μπράγκε, για το πρωτάθλημα. Το εύστοχο πέναλτι του Μπρίκιτς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία μετράει η Τρέλεμποργκ στα πέντε τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στέφαν Γιάκομπσον υποδέχθηκε τη Μπράγκε, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στο παιχνίδι, κόντρα στη ροή όμως ευτύχησε να κερδίσει πέναλτι και να πάρει τα ηνία. Δέχθηκε αρκετή πίεση στη συνέχεια, αντέχοντας μέχρι το φινάλε.

Επέστρεψε έτσι στις επιτυχίες, μετά και το εκτός 1-1 με τη Λαντσκρόνα, δείχνοντας ότι βρίσκει σιγά σιγά τα πατήματα της, ούσα στο -1 από τη σημερινή της αντίπαλο. Πανηγύρισε ένα διπλό στις πέντε εξόδους της (1-1-3). Εξέτισε την τιμωρία του ο Χέρμαν Χάλμπεργκ.