17η αγωνιστική

*Η Γιόνσεπινγκ επικράτησε και στα δυο συνολικά εντός της με αντίπαλο την Ούτσικτενς.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 5/6 συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ούτσικτενς – Γιόνσεπινγκ 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΓΙΟΝΣΕΠΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 από την Έστερ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε από δυο τέρματα και στα δυο ημίχρονα (12′, 43′, 55′, 71′), με τους γηπεδούχους να χάνουν και πέναλτι στο 80ο λεπτό.

Τη δεύτερη διαδοχική της ήττα υπέστη η Γιόνσεπινγκ, μετά και το εκτός 2-1 από την Ούτσικενς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντρές Γκαρθία φιλοξενήθηκε από την Έστερ, στην έδρα της οποίας γνώρισε τη συντριβή με 4-0. Απογοήτευσε πλήρως με την εμφάνιση της, δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να γίνει απειλητική και να διεκδικήσει κάτι, με τους γηπεδούχους να είναι με διαφορά ανώτεροι και να επικρατούν δίκαια, αν και το σκορ μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, είναι πέμπτη στη βαθμολογία Β Σουηδίας, έχοντας μείνει παράλληλα στο -5 από την πρώτη τριάδα. Επικράτησε στα 5/7 πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε και δυο ήττες. Συμπλήρωσε κίτρινες κάρτες ο Αντάμ Μπεν Λαμίν, οπότε και θα απουσιάσει από το Γιόνσεπινγκ – Ούτσικτενς.

Γιόνσεπινγκ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΥΤΣΙΚΤΕΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Χέλσινγκμποργκ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο έκτο λεπτό με τον Σκόγκλουντ, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 88′.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Ούτσικτενς, μετά και το εντός 2-1 επί της Γιόνσεπινγκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπόσκο Όροβιτς υποδέχθηκε τη Χέλσινγκμποργκ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Μπήκε πιο δυναμικά και πήρε από νωρίς τα ηνία. Στην πορεία είχε ευκαιρίες για να “τελειώσει” το ματς, δεν τις εκμεταλλεύτηκε όμως και μοιραία το “πλήρωσε” στο φινάλε.

Κάπως έτσι, έφτασε τους 36 βαθμούς και μοιράζεται την κορυφή της κατάταξης με τη Βαστέρας, κόντρα στην οποία υπερτερεί ωστόσο. Πήρε το διπλό στις 4/5 πιο πρόσφατες εξόδους της. Σταθερά εκτός ο τραυματίας Μπομ.