9η αγωνιστική.

ΓΙΟΝΣΕΠΙΝΓΚ

Στην καλύτερή της φάσης από την αρχή της σεζόν βρίσκεται η Γιόνσεπινγκ και φρόντισε να το επιβεβαιώσει με το «διπλό» (1-2) στο Γκάβλε επί της Γκέφλε. Δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και έμεινε πίσω στο 29’ (1-0). Στην επανάληψη ανέβασε στροφές, έχασε πολλές ευκαιρίες και με το πρωταγωνιστή τον 17χρονο Γκβάργκις κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι (1-2). Δεύτερη σερί νίκη για την Γιόνσεπινγκ, μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε επί της Φρέι (1-0), διεύρυνε το αήττητο σερί της στις τέσσερις αγωνιστικές (3-1-0), έχοντας αφήσει πίσω της το άσχημο ξεκίνημα (τέσσερις διαδοχικές ήττες). Ανέβηκε στην ένατη θέση και στους δέκα πόντους, στο +2 απ’ τα μπαράζ παραμονής. Είναι αισθητά βελτιωμένη στον επιθετικό τομέα, ενώ βελτίωση παρουσιάζει και στην άμυνα. Εντός έδρας μετράει απολογισμό 1-1-2 με 1-3 τέρματα. Εξέτισε ο Σβένσον (Μέσος, 7, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-1 επί της Γκέφλε.

Στατιστικό: N/G τα τέσσερα φετινά εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Γιόνσεπινγκ – Ντέγκερφορς παίζει στην Bwin
Bwin

ΝΤΕΓΚΕΡΦΟΡΣ

Από την άλλη πλευρά, η Ντέγκερφορς προδόθηκε από την άμυνά της, παραχωρώντας ισοπαλία 2-2 με την Μπράγκε εντός έδρας. Ανοικτό παιχνίδι από το ξεκίνημα, με εκατέρωθεν ευκαιρίες, ευτύχησε να προηγηθεί σε κρίσιμο σημείο (1-0 στο 42’). Στην επανάληψη ισοφαρίστηκε στο 55’ (1-1), πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με πέναλτι στο 71’ (2-1), για να δεχθεί εκ νέου την ισοφάριση στο 84’ της συνάντησης (2-2). Δεύτερη αγωνιστική που παραμένει αήττητη η Ντέγκερφορς, μετά το «διπλό» στο Μπορός επί της Νόρμπι (1-3), βρίσκεται στην έβδομη θέση με 11 πόντους και η πορεία της στο πρωτάθλημα μπορεί να χαρακτηριστεί μέτρια προς κακή μέχρι στιγμής. Με όση ευκολία σκοράρει, με άλλη τόση δέχεται γκολ. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ δύο νίκες, μια ισοπαλία και μια ήττα με 6-6 τέρματα, οι τρεις απ’ τις τέσσερις φετινές εξόδους της συνοδεύτηκαν από Over 2.5.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Μπράγκε.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τέσσερα απ’ τα πέντε πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.