*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Νόρμπι – Γιόνσεπινγκ 1-1

ΓΙΟΝΣΕΠΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Έργκριτε, για το πρωτάθλημα.

Αήττητο σερί τριών αναμετρήσεων για τη Γιόνσεπινγκ στο πρωτάθλημα, έχοντας μια νίκη και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε από την Έργκριτε, με την οποία και αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα. Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο, όμως απέφυγε τα χειρότερα. Εμφανώς ανώτερη στο δεύτερο, είχε την πρωτοβουλία και δημιούργησε ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.

Αυτή ήταν και η δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και το εντός 1-1 με τη Μπράγκε, για την ώρα είναι εντός της ζώνης μπαράζ, καθώς υστερεί σε ισοβαθμία από την Έργκριτε. Επικράτησε μια φορά στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της (1-1-2). Εξέτισε την τιμωρία του ο Σεμπάστιαν Κρόνα, είναι και πάλι στην αποστολή.

Γιόνσεπινγκ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΟΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-3 από τη Μπρομαποϊκάρνα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 26ο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 39′, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 53′.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και τέσσερα παιχνίδια η Νόρμπι, έχοντας μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, υποδέχθηκε τη Μπρομαποϊκάρνα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-3. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από το πρώτο ημίχρονο, για να δεχθεί ένα ακόμη τέρμα στο ξεκίνημα του δευτέρου. Είχε ευκαιρίες, αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα.

Δεύτερη διαδοχική ήττα, μετά και το εκτός 3-2 από τη Βαστέρας. Βρίσκεται έτσι χαμηλά στην κατάταξη και εντός των μπαράζ παραμονή, ούσα παράλληλα στο -5 από τη σωτηρία και στο +1 από τον απευθείας υποβιβασμό. Απέσπασε μόλις δυο βαθμούς στις εννέα τελευταίες της εξόδους (0-2-7). Εκτός μάχης παραμένουν οι τραυματίες Βίκτορ Μπεργκ και Γκούσταβ Μπρόμαν.