10η αγωνιστική

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΓΙΟΝΣΕΠΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-1 επί της Μπράγκε, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Αμπντουλά (14′), Κάρλιν (21′) και Θόρσον (34′), για να δεχθεί προσωρινά τη μείωση με πέναλτι στο 49ο λεπτό, πριν βρει και πάλι δίχτυα στο 73′ με τον Μπρουκ.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα έρχεται η Γιόνσεπινγκ, μετά και το διπλό επί της Γκάις (0-1). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντρές Γκαρθία υποδέχθηκε τη Μπράγκε, την οποία και συνέτριψε με 4-1. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, καθώς ήταν με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό, “καθαρίζοντας” ουσιαστικό το ματς από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Κάπως έτσι, διατηρείται αρκετά ψηλά στη βαθμολογία Β Σουηδίας και στο -1 από την πρώτη δυάδα. Παράλληλα, επικράτησε στα τρία από τα πέντε φετινά εντός της (3-1-1). Εξέτισε τις τρεις αγωνιστικές της τιμωρίας του ο Άνταμ Μπεν Λαμίν και θα δώσει κανονικά το παρόν.

Γιόνσεπινγκ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΕΣΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Λαντσκρόνα, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο έκτο λεπτό με τον Κόζιτσα και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 69′, τέσσερα λεπτά αργότερα βρήκε και πάλι δίχτυα με τον Βίμπεργκ.

Τέλος στην αγωνιστική της κατρακύλα έβαλε η Έστερ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σερντάν Τούφεγκντζιτς υποδέχθηκε τη Λαντσκρόνα, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Δεν έπεισε σε καμία περίπτωση με την εμφάνιση της, έπαιξε όσο χρειάστηκε και παρότι δέχθηκε προσωρινά την ισοφάριση, είχε άμεση απάντηση και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Βρίσκεται έτσι στην τέταρτη θέση της κατάταξης και σε τριπλή ισοβαθμία με τις Γιόνσεπινγκ και Σούντσβαλ, με την τελευταία να έχει και ματς περισσότερο. Υπέστη μια ήττα στις τέσσερις εξόδους της (2-1-1). Επιστρέφει από τιμωρία ο Ρούναρ Σίγκουρντσον, την ώρα που αυτή τη φορά θα απουσιάσει για τον ίδιο λόγο ο Άνταμ Χέντονσον, έχοντας συμπληρώσει κάρτες.