7η αγωνιστική

*Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΓΙΟΝΣΕΠΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 3-3 με την Έστερσουντ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε τρεις φορές στο παιχνίδι με τους Μπουκ (2′, 67′) και Αμπντουλά (27′), δέχθηκε ισάριθμες την ισοφάριση (22′, 45’+3, 80′).

Αήττητη παραμένει στα έξι πρώτα παιχνίδια της στο πρωτάθλημα η Γιόνσεπινγκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντρές Γκαρθία φιλοξενήθηκε από την Έστερσουντ, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3. Παρότι πήρε τρεις φορές το προβάδισμα, ωστόσο σε καμία από αυτές δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ, δεχόμενη ισάριθμες την ισοφάριση. Στάθηκε τυχερή για να αποφύγει παράλληλα και τα χειρότερα. Αυτή ήταν και η τέταρτη ισοπαλία της για φέτος, φτάνοντας παράλληλα τους δέκα βαθμούς. Την απόσυρση του από την ενεργό δράση έκανε γνωστή ο Χένρικ Λέφκβιστ, με τον 28χρονο αμυντικό να ταλαιπωρείται από αρκετούς τραυματισμούς στο γόνατο τα τελευταία χρόνια.

Γιόνσεπινγκ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 7/9 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΕΣΚΙΛΣΤΟΥΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ούτσικτενς, για το πρωτάθλημα. Παρότι βρέθηκε πίσω στο 57′, ένα λεπτό αργότερα ισοφάρισε με τον Κούλουμ.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Εσκιλστούνα, μετά και την ήττα με 3-0 από την Έρεμπρο. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τζαβάντ Αλ Τζεμπούρι υποδέχθηκε την Ούτσικτενς, με την οποία μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, με τις δυο πλευρές να είναι ισάξιες στον αγωνιστικό χώρο και την ίδια να έχει άμεση απάντηση στο τέρμα που δέχθηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε του πέντε συνολικά και διατηρείται στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης. Χωρίς διπλό σε τρεις εξόδους (0-1-2). Συμπλήρωσε κάρτες ο Μάτις Άντολφσον.