25η αγωνιστική.

*Γειτονικό ντέρμπι της περιοχής της Βραβάνδης.

Στον πρώτο γύρο: Ντεν Μπος – Γιονγκ Αϊντχόφεν 5-0

ΓΙΟΝΓΚ ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ

Πήγε να παίξει στην καλύτερη έδρα της κατηγορίας την περασμένη αγωνιστική η Γιονγκ Αϊντχόφεν υποκλίθηκε ωστόσο στην ανωτερότητα της Ναϊμέγκεν, γνωρίζοντας την ήττα καθαρά με 2-0 εκτός έδρας. Προσπάθησε να γίνει απειλητική στο ξεκίνημα, δεν τα κατάφερε και έμεινε πίσω στο πρώτο ημίχρονο (1-0 στο 44’). Πιο ζωντανή στην επανάληψη, απείλησε περισσότερο την αντίπαλη εστία, χωρίς όμως αποτέλεσμα, στο 87’ αναγκάστηκε να συνεχίσει με δέκα παίκτες, για να δεχθεί το 2-0 στις καθυστερήσεις (2-0 στο 91’).

Πρώτη ήττα για τη Γιονγκ Αϊντχόφεν μετά από τρεις σερί νίκες επί των Ντε Γκράαφτσαπ (2-3), ΦΚ Αϊντχόφεν (4-1) και Μάαστριχτ (1-0). Πραγματοποιεί μια εξαιρετική πορεία, τηρουμένων των αναλογιών, καθώς δεν έχει «χειροπιαστούς» στόχους, ευρισκόμενη στην έκτη θέση της κατάταξης με 40 πόντους. Εντός έδρας μετράει απολογισμό έξι νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες με επιμέρους σκορ 28-20, από Over 2.5 συνοδεύτηκαν τα πέντε απ’ τα έξι πιο πρόσφατα. Τιμωρημένος ο Αμπέλς (Αμυντικός, 17, 0). Αναμένεται να πάρει βοήθεια από την πρώτη ομάδα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Ναϊμέγκεν.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τέσσερα απ’ τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Γιονγκ Αϊντχόφεν – Ντεν Μπος παίζει στην Interwetten

ΝΤΕΝ ΜΠΟΣ

Από τη δική της πλευρά, η Ντεν Μπος εκμεταλλεύτηκε για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική την έδρα της, συντρίβοντας με το εμφατικό 4-0 τη «γειτόνισσα» ΦΚ Αϊντχόφεν εντός έδρας. Απόλυτο «αφεντικό» στο παιχνίδι από το ξεκίνημα, πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια (1-0 στο 35’. Μπήκε δυνατά και στην επανάληψη, διπλασίασε τα τέρματά της στο 60’ (2-0), τελείωσε το παιχνίδι στο 63’ (3-0), για να βάλει και τέταρτο τέρμα στο 75’ της συνάντησης (4-0).

Δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη για την Ντεν Μπος μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε επί της Τέλσταρ (3-2), ανέβηκε στη δέκατη θέση και στους 35 πόντους, στο -1 απ’ τον 1ο γύρο των πλέι οφ και στο -7 απ’ την «πεντάδα». Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ δύο νίκες, έξι ισοπαλίες και τέσσερις ήττες με 16-14 τέρματα, παραμένει χωρίς νίκη στις πέντε πρόσφατες εξόδους της (0-3-2). Εξέτισε ο Κέρστεν (Αμυντικός, 20, 0), συνεχίζει εκτός αποστολής ο τραυματίας Φερμπέικ (Επιθετικός, 11, 0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για την Ντεν Μπος 4-0 επί της ΦΚ Αϊντχόφεν.

Στατιστικό: Over 3.5 τα τέσσερα απ’ τα έξι πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.