25η αγωνιστική.

Στον πρώτο γύρο: Ος – Γιονγκ Άγιαξ 0-3

ΓΙΟΝΓΚ ΑΓΙΑΞ

Σε ένα συναρπαστικό από άποψη θεάματος παιχνίδι ο Γιονγκ Άγιαξ αναδείχθηκε ισόπαλος 3-3 με την Τέλσταρ εκτός έδρας. Γεμάτο φάσεις παιχνίδι, χωρίς να υστερήσει στο πρώτο ημίχρονο έμεινε πίσω στο 25’ (1-0). Στην επανάληψη δέχθηκε δεύτερο στο 56’ (2-0), μείωσε άμεσα δύο λεπτά αργότερα (2-1 στο 58’), έφερε το ματς στα ίσια στο 65’ (2-2) και έκανε την ανατροπή στο 73’ (2-3), ήταν κοντά στη νίκη, λυγίζοντας τελικά με ισοφάριση στο 88’ της συνάντησης (3-3).

Πρώτη ισοπαλία για τον Γιονγκ Άγιαξ μετά από τρεις σερί νίκες επί των Καμπούρ (3-2), Βααλβάικ (2-4) και Χέλμοντ (2-0), μετράει μόλις μια ήττα στις δέκα πρόσφατες αγωνιστικές (7-2-1), αυτή από τη Φορτούνα Σίταρντ (2-1). Μοιράζεται την κορυφή της κατάταξης με την Ναϊμέγκεν στους 49 πόντους και δεν δείχνει να επηρεάζεται ιδιαίτερα, άσχετα αν δεν έχει «χειροπιαστούς» στόχους στη σεζόν. Διαθέτει την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος με 60 γκολ ενεργητικό. Εντός έδρας μετράει απολογισμό οκτώ νίκες, δύο ισοπαλίες και μια ήττα με 27-12 τέρματα, στα έξι απ’ τα οκτώ πιο πρόσφατα πέτυχε από δύο γκολ και πάνω. Δεν υπάρχουν προβλήματα, αναμένεται να πάρει βοήθεια από την πρώτη ομάδα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 3-3 με την Τέλσταρ.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τέσσερα απ’ τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Γιονγκ Άγιαξ – Ος παίζει στην Interwetten

ΟΣ

Από την άλλη πλευρά, η Ος μετά από ένα «διάλειμμα» δύο εβδομάδων επέστρεψε στον καλό της εαυτό, διαλύοντας με το εμφατικό 5-1 την Αλμίρε Σίτι εντός έδρας. Πραγματοποίησε εκπληκτικό ξεκίνημα και προηγήθηκε στο 7’ (1-0), δέχθηκε την ισοφάριση 24’ (1-1), έβγαλε ωστόσο σοβαρότητα πριν την ανάπαυλα, πετυχαίνοντας ακόμη δύο τέρματα (40’, 43’). Με καλή ψυχολογία στην επανάληψη, έκανε το 4-1 στο 57’ και έβαλε τέλος στο παιχνίδι στο 64’ της συνάντησης (5-1).

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την Ος μετά από τις δύο διαδοχικές εκτός έδρας ήττες από τις Ντόρντρεχτ (2-0) και Γιονγκ Αλκμάαρ (3-1). Επηρεάστηκε όλο αυτό το διάστημα από τις απουσίες που την ταλαιπωρούσαν, παρόλα αυτά βρήκε ξανά το «κουμπί» για επιστροφή στις επιτυχίες. Παρέμεινε στην ένατη θέση με 36 πόντους, στο -6 απ’ την «πεντάδα», αυτό που την ενδιαφέρει πρωτίστως είναι να εξασφαλίσει μια θέση στα πλέι οφ. Μακριά από την έδρα της τρέχει ρεκόρ τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες με 19-23 τέρματα, χωρίς νίκη στις τέσσερις πρόσφατες εξόδους της (0-1-3). Εξέτισε ο Φλέουρεν (Αμυντικός, 22, 0). Παραμένουν στα πιτς οι Ντε Ρεχτ (Αμυντικός, 16, 0), Ντε Σα (Μέσος, 10, 0), Κεκέλ (Επιθετικός, 12, 1), Φαν Πολ (Επιθετικός, 13, 3) και Ανταραμπιόγιο (Επιθετικός, 13, 2).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για την Ος 5-1 επί της Αλμίρε Σίτι.

Στατιστικό: G/G οι πέντε απ’ τις έξι πρόσφατες εξόδους της Ος στο πρωτάθλημα.