18η αγωνιστική

*Η μοναδική φορά που αναμετρήθηκαν οι δυο ομάδες ήταν τον Ιούλιο του 2023, με τη Μασίντα Ζέλια να επικρατεί με 1-4, στα πλαίσια του κυπέλλου.

➡️ Δείτε τα Προγνωστικά Ιαπωνίας σήμερα

ΓΙΟΚΟΧΑΜΑ ΜΑΡΙΝΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Γκιφού, για το κύπελλο. Προηγήθηκε με τον Ουενάκα στο 81′ και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (83′, 89′), ισοφάρισε με τον Ινούε στις καθυστερήσεις. Επικράτησε με 5-4 στα πέναλτι.

Την ήττα υπέστη και πάλι στο πρωτάθλημα η Γιοκοχάμα Μαρίνος, μετά από δυο παιχνίδια στα οποία είχε από μια νίκη και ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χάρι Κιούελ φιλοξενήθηκε από την Κασίμα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-2. Ήταν αρκετά ανταγωνιστική και προσπάθησε για το καλύτερο δυνατό, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες.

Παραμένει έτσι στο δεύτερο μισό της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει 20 βαθμούς μέχρι τώρα, όσους και η Καβασάκι, ωστόσο “χρωστάει” ακόμη δυο παιχνίδια. Αήττητη στα πέντε τελευταία εντός της (2-3-0). Μεσοβδόμαδα, απέκλεισε στα πέναλτι 5-4 τη Γκιφού (2-2 κανονική διάρκεια), για το δεύτερο γύρο του κυπέλλου.

Γιοκοχάμα Μαρίνος Στατιστικά

*Over 3.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΑΣΙΝΤΑ ΖΕΛΒΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με το Πανεπιστήμιο Τσουκούμπα, για το κύπελλο. Προηγήθηκε με τον Γιασούι στο 22ο λεπτό, για να δεχθεί την ισοφάριση στις καθυστερήσεις. Ηττήθηκε με 2-4 στη διαδικασία των πέναλτι.

Τέλος έλαβε το αήττητο των έξι αγώνων πρωταθλήματος για τη Μασίντα Ζέλβια, στο οποίο και είχε έξι νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γκο Κουρόντα υποδέχθηκε τη Νιγκάτα, κόντρα στην οποία γνώρισε απρόσμενη ήττα με 1-3. Αν και είχε περισσότερες ευκαιρίες από την αντίπαλο της, “πλήρωσε” την αστοχία της και δεν κατάφερε να πάρει κάτι, παρότι ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1.

Διατηρείται ωστόσο στην κορυφή της κατάταξης, μαζί με την Κασίμα, έχοντας πάρει το διπλό στις 6/8 φετινές εξόδους της (6-1-1). Έκτοτε, προκρίθηκε στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ αφήνοντας εκτός την Τσερέζο Οσάκα (1-3 εκτός, 2-2 εντός), ενώ αποκλείστηκε στον δεύτερο γύρο του κυπέλλου από το Πανεπιστήμιο Τσουκούμπα (1-1, πεν. 2-4).