12η αγωνιστική

*Είναι η πρώτη επίσημη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στην ιστορία τους, σε επίπεδο πρωταθλήματος.

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΓΕΡΒ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-2 στην παράταση, εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Φραμ, στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Το 0-0 της κανονικής διάρκειας έγινε 0-1 με το πέναλτι του Φουρτάδο στο 95’ και 0-2 στο 113’ με το τέρμα του Ούγκλαντ. Στο 120+6’ ο Μοσκέρα μείωσε για το τελικό αποτέλεσμα.

H Γερβ παρά το θετικό ξεκίνημα που έκανε στη σεζόν, κυρίως βασιζόμενη στην συμπαγή αμυντική λειτουργία που έβγαλε στην έδρα της, δε μπόρεσε να έχει και ανάλογη συνέχεια. Δυσκολεύτηκε στο Κύπελλο στο πιο πρόσφατο ματς που έδωσε, επικράτησε στην παράταση της Φραμ (1-2) και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Όσον αφορά το πρωτάθλημα, έχασε από τη ΧαμΚαμ εντός έδρας με σκορ 1-2, έφτασε τις πέντε διαδοχικές ήττες και συμπλήρωσε επτά αγωνιστικές δίχως “τρίποντο”. Όσον αφορά την αποστολή, δεν υπολογίζονται οι μακροχρόνια τραυματίες Μάφι και Φερνάντες.

Γερβ Στατιστικά

*4/5 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*7/10 παιχνίδια είχαν over 2.5 τέρματα

*Δέχεται γκολ σε 4/6 ματς εντός έδρας

ΧΑΟΥΓΚΕΣΟΥΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 0-1 εκτός έδρας, εναντίον της Σότρα, στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και έμειναν στο μηδέν. Στο 58’ ο Σαμούελσεν σκόραρε για το 0-1, ενώ στο 79’ αποβλήθηκε ο Σάντε για τη Χάουγκεσουντ.

Η Χάουγκεσουντ αναθάρρησε με τις επιτυχίες το τελευταίο διάστημα και το κλίμα είναι εκ νέου θετικό, με αισιοδοξία για καλύτερη πορεία προσεχώς. Η ομάδα του Γκρίνχαουγκ δυσκολεύτηκε εναντίον της Σότρα (0-1) στο πλαίσιο του Κυπέλλου, όμως νίκησε και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Τρεις σερί νίκες για τη Χάουγκεσουντ, οι δύο για το Κύπελλο, όμως η σημαντικότερη ήταν στην Eliteserien. Πήρε το ντέρμπι του Ρόγκαλαντ με αντίπαλο τη Βίκινγκ, εντός έδρας, με σκορ 4-2. Αήττητη για έξι αγώνες, μόλις μία αποτυχία σε σύνολο δέκα αναμετρήσεις σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Το θετικό είναι ότι δεν υπάρχουν σημαντικά αγωνιστικά προβλήματα. Σταθερά εκτός ο Λίσετ που λείπει από την αρχή της περιόδου.