*25η αγωνιστική

*Στους προηγούμενους γύρους: Γκανγκβόν-Γιεγιού Γιουνάιτεντ 0-1, Γιεγιού Γιουνάιτεντ-Γκανγκβόν 2-2

*4/5 από τα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έχουν λήξει over 2,5.

ΓΙΕΓΙΟΥ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Γιεγιού Γιουνάιτεντ έχασε με 2-1 εκτός έδρας από την Ουλσάν, καταφέρνοντας απλά να μειώσει στο τελικό σκορ με τον Κιμ Γιου-Κονγκ (55’), έχοντας δεχθεί δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, από τους Κιμ Μιν-Χίεοκ (30’), Λι Ντονγκ-Γκιέονγκ (35’).

Η Γιεγιού Γιουνάιτεντ ηττήθηκε με 2-1 στο γήπεδο της πρωτοπόρου Ούλσαν, δεύτερη συνεχόμενη ήττα, έκτη στους 10 τελευταίους αγώνες που δεν έχει κάποια νίκη. Στην έδρα της πάντως έχει μόνο μία ήττα στα οκτώ τελευταία παιχνίδια, χωρίς νίκη στα τέσσερα πιο πρόσφατα, έπειτα από τέσσερις σερί νίκες στα προηγούμενα.

Βρίσκεται στα όρια των θέσεων που θα καθορίσουν αν παλέψει στο τελευταίο κομμάτι της σεζόν για κάποιο εισιτήριο στο Τσάμπιονς Λιγκ ή το Asian Cup ή για την αποφυγή του υποβιβασμού και την παραμονή στην κατηγορία. Αυτή τη στιγμή είναι στο -4 από την έκτη θέση, με αγώνα λιγότερο.

Τραυματίας είναι ο μέσος Γιουνγκ – Τζουν Τσόι.

Γιεγιού Γιουνάιτεντ Στατιστικά

*Δύο σερί G/G μαζί με over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*7/12 G/G μαζί με over 2,5 εντός έδρας το 2023

ΓΚΑΝΓΚΒΟΝ

Προηγούμενο ματς: H Γκανγκβόν έχασε με 1-2 εντός έδρας από την Σουγουόν Μπλούγουικς, με το πρώτο γκολ να το δέχεται από τον Κιμ Γιου – Τσαν στο 23’. Ισοφάρισε με τον Σέο Μιν – Γου στο 41’ και αφού έχασε μία τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί στο δεύτερο ημίχρονο, ηττήθηκε από γκολ του Κο Σέουνγκ-Μπομ στο 60ο λεπτό.

Η Γκανγκβόν έχασε με 1-2 εντός έδρας από την Σουγουόν Μπλούγουικς, επιστρέφοντας στις ήττες, έπειτα από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες. Αλλά το θέμα είναι πως δεν έχει νίκη στο πρωτάθλημα εδώ και 14 αγωνιστικές, με οκτώ ήττες. Η τελευταία ήρθε μακριά από την έδρα της, πριν από εφτά παιχνίδια, στα οποία έχει τέσσερις ήττες.

Είναι πάντα ουραγός, στην θέση που οδηγεί στον απευθείας υποβιβασμό, με τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας. Όμως σε περίπτωση νίκης σήμερα θα κερδίσει μία θέση και θα φτάσει στην προτελευταία που οδηγεί σε play off παραμονής, από την οποία είναι στο -2.

Τιμωρημένος είναι ο επιθετικός Βίτορ Γκάμπριελ που αποβλήθηκε στον τελευταίο αγώνα.