*Η Χέλσινγκφορς ΙΦΚ παρέμεινε αήττητη και στα τέσσερα συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο την Γιάρο, μετρώντας τρεις νίκες και μια ισοπαλία, ανεξαρτήτου έδρας.

*Στον πρώτο γύρο: Χέλσινγκφορς ΙΦΚ – Γιάρο 2-1

ΓΙΑΡΟ

Επιστροφή στις νίκες για την Γιάρο, μετά και την ήττα που υπέστη στην έδρα της ΚΠΒ-Ζ (1-0 εκτός). Την Τετάρτη, η ομάδα του Τόμι Καρκάινεν φιλοξενήθηκε από την Γιβάσκιλα, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-1. Το τέρμα του Μαντιάνγκου στο 52ο λεπτό ήταν και αυτό που έκρινε την αναμέτρηση.

Τρίτη νίκη στα πέντε τελευταία της ματς, φτάνοντας έτσι τους 20 βαθμούς και βρίσκεται στην τέταρτη θέση και στο -3 από την κορυφή και την Χέλσινγκφορς ΙΦΚ και ΚΠΒ-Ζ. Είναι η πιο παραγωγική ομάδα της κατηγορίας, με 19 τέρματα στο ενεργητικό της. Δυο νίκες, μια ισοπαλία και δυο ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα.

Άπαντες είναι κανονικά στη διάθεση του Καρκάινεν για το σημερινό ματς, μετά και την επιστροφή του Γιόνας Έμετ (ME 6/0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Γιβάσκιλα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα οκτώ τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (δες το στην Goalbet)

Το Γιάρο – Χέλσινγκφορς ΙΦΚ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΧΕΛΣΙΝΓΚΦΟΡΣ ΙΦΚ

Την δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Χέλσινγκφορς ΙΦΚ, μετά και από εκείνη κόντρα στην Χάκα (2-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τέεμου Κάνκουνεν φιλοξένησε την Όουλου, της οποίας και επικράτησε με 3-0. Ο Μούστονεν στο 22′ άνοιξε το σκορ, με τον Κούρκι να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στην επανάληψη, με γκολ στο 80ο και στο 85ο λεπτό.

Τρίτη νίκη στα τέσσερα τελευταία της ματς, έχοντας και μια ήττα. Έφτασε έτσι τους 23 βαθμούς και είναι στην πρώτη θέση, μαζί με την ΚΠΒ-Ζ, η οποία έχει και ματς λιγότερο. Με γκολ 18-8 διαθέτει την δεύτερη καλύτερη επίθεση, καθώς και την καλύτερη άμυνα. Δυο νίκες, μια ισοπαλία και δυο ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός στο πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Όουλου για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: 2-3 Goals τα έξι τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.