* 6η Αγωνιστική

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Ρακόβ. Ο Νόβακ άνοιξε το σκορ για την Ρακόβ στο 3’, με αυτογκόλ έγινε το 2-0 στο 10ο λεπτό. Ο Νενέ μείωσε για την Γιαγκελόνια στο 63’ και ο Ιμάθ ισοφάρισε στο 85’.

Πρώτος βαθμός για την Γιαγκελόνια μετά την πρεμιέρα του πρωταθλήματος, αλλά η ισοπαλία της Κυριακής ήταν σα νίκη, έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι και απέναντι στον συγκεκριμένο αντίπαλο.

Μπορεί η Ρακόβ να ξεκούρασε πρωταγωνιστές λόγω Ευρώπης, ωστόσο η ομάδα του Παπζούν ήταν το μεγάλο φαβορί στον αγώνα και όταν στο 10λεπτο το ταμπλό έγραφε 2-0, όλα έδειχναν βαριά ήττα για την ομάδα του Μπιάλιστοκ. Οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες να τελειώσουν οριστικά το ματς, όμως η Γιαγκελόνια άντεξε και με σύμμαχο την τύχη “έκλεψε” το βαθμό. Με μακρινό σουτ στο οποίο φέρει αποκλειστική ευθύνη ο γηπεδούχος τερματοφύλακας μείωσε, από κόρνερ ισοφάρισε.

Προηγήθηκαν τρεις σερί ήττες για την ομάδα του Στόλαρτσικ, ο οποίος παραδέχθηκε ότι θέλει πολλή δουλειά. Κάκιστη εμφάνιση στο τελευταίο ματς στο Μπιάλιστοκ, έχασε δικαίως με ανατροπή από την Ραντόμιακ (1-2).

Εξέτισαν τιμωρία οι Σκρζίπτσακ (στόπερ) και Τρουμπέχα (φορ), ξεπέρασε τις ενοχλήσεις ο στόπερ Πάζνταν. Σταθερές οι υπόλοιπες απουσίες.

ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/6 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* “2-3 γκολ” τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΜΙΕΝΤΖ ΛΕΓΚΝΙΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από τη Ζαγκλέμπιε. Με αυτογκόλ στο 52ο λεπτό κρίθηκε το παιχνίδι.

Παραμένει δίχως νίκη στην επιστροφή της μετά από 4 χρόνια στην Ekstraklasa η Λέγκνικα, την προηγούμενη Παρασκευή απέτυχε ξανά να εκμεταλλευτεί την έδρα της.

Απείλησε πρώτη τη Ζαγκλέμπιε, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με δύο πολύ επικίνδυνες αντεπιθέσεις, αλλά εν γένει οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα. Είχαν την κατοχή, τον έλεγχο, την πρωτοβουλία, η οποία εντάθηκε στο ξεκίνημα της επανάληψης. Στο καλό της διάστημα προηγήθηκε η Ζαγκλέμπιε, έστω κι αν γκολ ήταν τυχερό, είχε δύο ακόμη δυνατές φάσεις (δοκάρι), ενώ η Λέγκνικα απέτυχε να απειλήσει μετά την ανάπαυλα.

Τρίτη σερί ήττα για την ομάδα του Λομποτζίνσκι, που δείχνει ότι βολεύεται περισσότερο εκτός έδρας. Πλασματικό το 4-1 στο Πλοκ από τη Βίσλα, ενώ στην πρεμιέρα πήρε το μοναδικό της πόντο, παίζοντας για πάνω από μισή ώρα με παίκτη λιγότερο στην έδρα της Ραντόμιακ (1-1).