*Κύπελλο Συνομοσπονδιών (Confederations Cup) 2017 – Η διοργάνωση λαμβάνει χώρα ένα χρόνο πριν τη διεξαγωγή του Παγκοσμίου Κυπέλλου και φιλοξενείται από τη διοργανώτρια του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Συμμετέχουν συνολικά οκτώ ομάδες, που είναι χωρισμένες σε δύο γκρουπ των τεσσάρων. Οι δύο πρώτοι του κάθε ομίλου παίρνουν την πρόκριση στα ημιτελικά.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για τη Γερμανία στην πρεμιέρα με την Αυστραλία. Τα «πάντσερ» έδειξαν να έχουν ομοιογένεια και συνοχή στο γήπεδο παρά τα πολλά νέα πρόσωπα, έβαλαν στα «σχοινιά» τον αντίπαλο και θα μπορούσαν να έχουν τελειώσει από νωρίς το ματς. Αντ’ αυτού «σκάλωσαν» στο γρήγορο 1-0, ισοφαρίστηκαν απ’ το πουθενά στο 41’, αλλά πριν ολοκληρωθεί το 45λεπτο έκαναν το 2-1. Το 3-1 του 48’ έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της Γερμανίας, που δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα παρά τη μείωση του Γιούριτς στο 56’.

«Η ομάδα χρειάζεται μια βάση για να βρει την ταυτότητα της. Μακάρι να μπορούσα να χρησιμοποιήσω όλους τους παίκτες, αλλά αυτό δε γίνεται. Δεν έχει νόημα να αλλάξουμε 7-8 παίκτες της ενδεκάδας, αλλά 3-4 αλλαγές μπορούμε να κάνουμε», εξήγησε ο κόουτς Λεβ. Θα είναι βασικός ο Τερ Στέγκεν αντί του Λέντο κάτω απ’ τα γκολπόστ, στην ενδεκάδα θα βρεθούν ξανά οι Ντράξλερ, Μουστάφι, Κίμιχ και Έκτορ, όπως πιθανότατα και ο φοβερός κεντρικός χαφ Γκορέτσκα. «Απρόβλεπτη» χαρακτήρισε τη Χιλή ο Λεβ, τονίζοντας ότι είναι ικανή να σκοράρει απ’ το πουθενά. Με νίκη η Γερμανία κάνει «άλμα» προς την πρόκριση στον επόμενο γύρο του τουρνουά. Τα γερμανικά ΜΜΕ ανέφεραν ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες να χρησιμοποιηθεί ξανά τετράδα στην άμυνα, καθότι ο Λεβ δεν έμεινε ικανοποιημένος απ’ την αμυντική συμπεριφορά της ομάδας του στο σχήμα με τριάδα.

Προηγούμενο ματς: Νίκη 3-2 για τη Γερμανία κόντρα στην Αυστραλία. Προηγήθηκε η Γερμανία με τον Στιντλ στο 5’, ισοφάρισε ο Ρόγκιτς στο 41’. Το 1-2 ο Ντράξλερ με πέναλτι στο 44’, το 1-3 ο Γκορέτσκα στο 48’. Μείωσε για την Αυστραλία ο Γιούριτς στο 56’.

Στατιστικό: Από 3/3 Over 2,5 έρχεται η Γερμανία ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες).

Δείτε τα Προγνωστικά Confederations Cup (Κλικ Εδώ)

ΧΙΛΗ

Δε χωρά αμφιβολία ότι η Χιλή έβγαλε ποιότητα κόντρα στο Καμερούν, όμως δυσκολεύτηκε πάρα πολύ να πάρει αυτό που ήθελε. Είχε δοκάρι στο πρώτο μέρος και μερικές άλλες πολύ καλές ευκαιρίες, της ακυρώθηκε σωστά ένα γκολ, γενικά ήταν δραστήρια, αλλά όχι ουσιαστική. Περιόρισε σε παθητικό ρόλο τους Αφρικάνους και βρήκε δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο για να πάρει στο φινάλε μια απόλυτα δίκαιη νίκη. Στους τρεις πόντους οι Χιλιανοί, είναι προφανές ότι σήμερα παίζουν για δύο αποτελέσματα κόντρα στην παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία, ακόμη και η ισοπαλία θα αποτελέσει επιτυχία.

«Δε με ενδιαφέρει αν ο κόσμος μας αποκαλεί φαβορί. Αυτές οι λέξεις και οι ταμπέλες δεν έχουν σημασία στο ποδόσφαιρο. Δεν αλλάζουν αυτό που πρέπει να κάνουμε. Όλες οι ομάδες έχουν αδυναμίες, ακόμη και η Γερμανία. Θα προσπαθήσουμε να απειλήσουμε και να πάρουμε αυτό που μας αναλογεί», εξήγησε ο κόουτς Πίτσι. Έτοιμος για βασικός ο Αλέξις Σάντσες, ο οποίος χρησιμοποιήθηκε ως αλλαγή στην πρεμιέρα, αλλά πλέον είναι στο 100%. Ξανά εκτός ο γκολκίπερ Μπράβο, που είναι αμφίβολο αν θα προλάβει έστω ένα ματς της διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-0 για τη Χιλή κόντρα στο Καμερούν. Το 0-1 ο Βιδάλ στο 81’, το 0-2 ο Βάργκας στις καθυστερήσεις.

Στατιστικό: Από 3/5 Over 2,5 και G/G έρχεται η Χιλή ανεξαρτήτως έδρας.