*Αγώνας εξ αναβολής

Στον πρώτο γύρο: Ολτρινχαμ – Γέοβιλ 2-2

ΓΕΟΒΙΛ

Προηγούμενο ματς: Η Γέοβιλ έχασε με 2-1 εκτός έδρας από την Γιορκ, αν και είχε ισοφαρίσει προσωρινά με αυτογκόλ του Κρουκς στο 60’ το τέρμα που είχε δεχθεί από τον Ντάισον στο 15’. Όμως δεν άντεξε ως το τέλος και ηττήθηκε από τέρμα του Τζον – Λιούις στο 83ο λεπτό.

Η Γέοβιλ έχασε με 2-1 εκτός έδρας από την Γιορκ, με αυτήν να είναι η τρίτη συνεχόμενη ήττα της, έπειτα από δύο σερί ισοπαλίες στους προηγούμενους αγώνες της, κάτι που σημαίνει πώς έχει καιρό να κερδίσει. Και έχει χάσει τον πιο πρόσφατο αγώνα στο γήπεδό της, έπειτα από οκτώ αγώνες εκεί στους οποίους είχε έξι ισοπαλίες, έχοντας άλλωστε και τις περισσότερες στο πρωτάθλημα.

Μπήκε ξανά εντός ζώνης υποβιβασμού, στην 21η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά σε απόσταση βολής, στο -1 συγκεκριμένα, από δύο ομάδες που είναι στις θέσεις παραμονής, έχοντας έναν αγώνα λιγότερο, αν και έχει τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας.

Εκτός του μακροχρόνια τραυματία επιθετικού Ρόου, χτύπησαν και θα λείψουν και οι Γουέικφιλντ (ME), Τζακ Κλαρκ (ΜΕ), Χαντ (AM). Αλλά επιστρέφει από τιμωρία ο αμυντικός Μπίβαν.

Γέοβιλ Στατιστικά

*Εχει 12/17 under 2,5 εντός έδρας, 11/16 στο πρωτάθλημα

*Εχει 10/17 N/G εντός έδρας, 9/16 στο πρωτάθλημα

*Οι 11 από τους 16 εντός έδρας αγώνες της στο πρωτάθλημα ήταν Χ στο ημίχρονο

ΟΛΤΡΙΝΧΑΜ

Προηγούμενο ματς: Η Ολτρινχαμ κέρδισε 4-1 εντός έδρας την Σόλιχαλ Μουρς, παρόλο που ισοφαρίστηκε προσωρινά από τον Ρόμπερτς (27’), έχοντας προηγηθεί με τον Σινκλέρ στο δέκατο λεπτό. Και ο ίδιος παίκτης την έβαλε μπροστά στο σκορ στο 34’, πριν της δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων με πέναλτι ο Λίνεϊ στο 43’. Και ο Χιουλμ στο 54ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Ολτρινχαμ επικράτησε με 4-1 εντός έδρας της Σόλιχαλ Μουρς, πετυχαίνοντας τρίτη συνεχόμενη νίκη, τέταρτη στους πέντε τελευταίους αγώνες που έχει μόλις μία ήττα, με τις δύο εξ αυτών να έχουν επιτευχθεί στους πιο πρόσφατους που έχει δώσει μακριά από το γήπεδο της.

Μπήκε οριακά στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, ανεβαίνοντας στην 12η θέση του, απέχοντας πλέον πιο κοντά στην πρώτη επτάδα και τις θέσεις που εξασφαλίζουν συμμετοχή στα πλέι οφς για την άνοδο, ούσα στο -6 από αυτήν, απ’ ότι στη ζώνη του υποβιβασμού, από την οποία απομακρύνθηκε στο +13.

Τραυματίας είναι ο επιθετικός Κοσόλο που δεν έχει αγωνιστεί ακόμη φέτος, ενώ ο τεχνικός της, Φιλ Πάρκινσον, αναγκάζεται σε κάθε παιχνίδι να «κόβει» τέσσερις από τους εννιά (!) δανεικούς της ομάδας του, αφού οι κανονισμοί δεν του επιτρέπουν να χρησιμοποιεί πάνω από πέντε στην αποστολή!