ΓΕΟΒΙΛ ΤΑΟΥΝ - ΟΛΤΡΙΝΧΑΜ Προγνωστικά

*28η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ολτρινχαμ – Γέοβιλ 2-2

ΓΕΟΒΙΛ

Προηγούμενο ματς: Η Γέοβιλ έχασε 4-1 εκτός έδρας από την Μπρόμλεϊ, σε έναν αγώνα που απλά μείωσε σε 2-1 με τον Ολουγουαμπόρι στο 65’, έχοντας βρεθεί να χάνει από γκολ των Ντένις (9’), Τοπαλόι (32’). Αλλά δέχθηκε δύο τέρματα ακόμη στη συνέχεια, από τους Ντένις (63’), Γουάιτλι (87’).

Η Γέοβιλ δεν έπαιξε εκτός με την Μπαρνέτ λόγω κακού αγωνιστικού χώρου και στο τελευταίο παιχνίδι της ηττήθηκε με 4-1 εκτός έδρας από την Μπρόμλεϊ, ούσα μία από τις λίγες ομάδες που έπαιξε στο πρωτάθλημα το περασμένο Σαββατοκύριακο. Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από οκτώ αγώνες στους οποίους είχε πέντε ισοπαλίες. Και ειδικά στο γήπεδό της δεν χάνει εδώ και έξι παιχνίδια, με ίδιο αριθμό ισοπαλιών και νικών.

Υποχώρησε στην 19η θέση του βαθμολογικού πίνακα, παραμένοντας στο +5 από την ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας πάντα  τις περισσότερες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα αλλά και τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας.

Εκτός του μακροχρόνια τραυματία επιθετικού Ρόου, δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα.

Γέοβιλ Στατιστικά

*Εχει 13/17 N/G στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 18/20 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 12/15 under 2,5 εντός έδρας

*Εχει 10/15 N/G εντός έδρας

ΟΛΤΡΙΝΧΑΜ

Προηγούμενο ματς: Η Ολτρινχαμ κέρδισε 3-2 εντός έδρας την Μέιντενχεντ, παρόλο που βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Σμιθ στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης. Ισοφάρισε με τον Κον – Κλαρκ γρήγορα, στο 23’, ενώ προηγήθηκε πάλι σύντομα, με τον Ντινάγκα στο 31’. Και παρόλο που ισοφαρίστηκε από τον ΜακΚούλσκι στο 45’, πήρε τη νίκη με τέρμα του Κον – Κλαρκ στο 63ο λεπτό.

Η Ολτρινχαμ κέρδισε με 3-2 εντός έδρας την Μέιντενχεντ, επιβεβαιώνοντας την καλή της αγωνιστική κατάσταση, αφού αυτή ήταν η έκτη νίκη της στους 10 τελευταίους αγώνες που παραμένει αήττητη, διανύοντας την καλύτερη της περίοδο φέτος. Αλλά μακριά από την έδρα της έχει μόνο μία νίκη και τρεις ισοπαλίες στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια που είναι αήττητη.

Ανέβηκε στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 10η θέση του, πλησιάζοντας πάλι σε απόσταση βολής, στο -2 συγκεκριμένα, την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που εξασφαλίζουν συμμετοχή στα πλέι οφς για την άνοδο.

Τραυματίες είναι ο επιθετικός Κοσόλο που δεν έχει αγωνιστεί ακόμη φέτος, αλλά και ο γκολκίπερ Γκουλντ.