*37η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ιστλεϊ – Γέοβιλ 1-1

ΓΕΟΒΙΛ

Προηγούμενο ματς: Η Γέοβιλ έχασε 0-1 εντός έδρας από την Γουόκινγκ με το γκολ που δέχθηκε από τον  Λόφτχαουζ στο 14ο λεπτό να είναι το μοναδικό που επιτεύχθηκε στη συνάντηση, σε ένα γενικώς ισορροπημένο παιχνίδι.

Η Γέοβιλ ηττήθηκε με 0-1 εντός έδρας από την Γουόκινγκ, γνωρίζοντας τέταρτη ήττα στους εφτά τελευταίους αγώνες που δεν έχει πετύχει κάποια νίκη. Και ειδικά στο γήπεδό της δεν έχει κερδίσει εδώ και πέντε παιχνίδια, με τρεις ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα.

Βγήκε ξανά από τη ζώνη του υποβιβασμού, ανεβαίνοντας στην 19η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά σε απόσταση βολής, στο +1 συγκεκριμένα, από μία ομάδα που είναι εντός αυτής, έχοντας ακόμη τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας και τις περισσότερες ισοπαλίες στην κατηγορία.

Εκτός του μακροχρόνια τραυματία επιθετικού Ρόου, χτύπησαν και θα λείψουν και οι Γουέικφιλντ (ME), Τζακ Κλαρκ (ΜΕ), Χαντ (AM).

Γέοβιλ Στατιστικά

*Εχει 14/19 under 2,5 εντός έδρας, 13/18 στο πρωτάθλημα

*Εχει 10/19 N/G εντός έδρας, 10/18 στο πρωτάθλημα

*Οι 11 από τους 18 εντός έδρας αγώνες της στο πρωτάθλημα ήταν Χ στο ημίχρονο

ΙΣΤΛΕΪ

Προηγούμενο ματς: Η Ιστλεϊ κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Σκάνθορπ, χάρη σε τέρμα που πέτυχε με πέναλτι του Γουάιτχολ στο 22ο λεπτό. Και μάλιστα άντεξε ως το τέλος, αν και έπαιξε με 10 ποδοσφαιριστές μετά το 51ο λεπτό.

Η Ιστλεϊ επικράτησε 0-1 εκτός έδρας της Σκάνθορπ, πετυχαίνοντας δεύτερη σερί νίκη με το ίδιο σκορ, ενώ έχει έξι νίκες στα εφτά τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος που παραμένει αήττητη. Και ειδικά μακριά από το γήπεδό της έχει τέσσερις συνεχόμενες νίκες!

Εδραιώθηκε εντός πρώτης επτάδας που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, παραμένοντας στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά σε απόσταση ασφαλείας πλέον, στο +4 συγκεκριμένα, από δύο ομάδες που είναι εκτός πρώτης επτάδας!

Τιμωρημένοι είναι ο αμυντικός Πάντερ που εκτίει τη τελευταία από τις τρεις αγωνιστικές της ποινής του και ο Μίτσελ (ΜΕ), ενώ χτύπησαν ο αμυντικός Χάρπερ και ο μέσος ΜακΚίερναν, με τη συμμετοχή τους απόψε αμφίβολη.