*Αγώνας εξ αναβολής

*Οι δύο ομάδες έχουν παίξει ήδη φέτος για το κύπελλο. Μάλιστα έφεραν 1-1 σε αυτό το γήπεδο, αλλά και στον επαναληπτικό στην έδρα της Γουέιμαουθ, με τη Γέοβιλ να κερδίζει στα πέναλτι.

ΓΕΟΒΙΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Γέοβιλ κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Γουόκινγκ, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από έξι αγώνες στους οποίους είχε πέντε ήττες! Από αυτές οι τρεις έχουν έρθει στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια στο γήπεδό της, στα οποία δεν έχει πετύχει κάποια νίκη.

Βρέθηκε πάλι στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 11η θέση του συγκεκριμένα, αλλά είναι ακόμη πολύ μακριά από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, απ’ ότι στη ζώνη του υποβιβασμού, ούσα στο -11 για την ακρίβεια, όμως είναι μία από τις ομάδες που έχουν παίξει τα λιγότερα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Απουσιάζουν λόγω τραυματισμού οι αμυντικοί Χαντ, Στάουντον, χτύπησε στο προηγούμενο παιχνίδι και ο Μπαρνέτ και τιμωρημένοι είναι ο αμυντικός Λιτλ και ο μέσος Νόουλς.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Γέοβιλ κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Γουόκινγκ, με ένα γκολ του Γουέικφιλντ στο 15ο λεπτό, με την αντίπαλο της να έχει χάσει μεγάλη ευκαιρία νωρίτερα. Και άντεξε παρόλο που έπαιξε με παίκτη λιγότερο μετά το 63’.

Γέοβιλ Στατιστικά

*Εχει 5/6 G/G στα τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Betshop)

*Εχει 11/17 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας, 9/12 στο πρωτάθλημα.

*Εχει 11/17 under 2,5, 8/12 στο πρωτάθλημα.

ΓΟΥΕΪΜΑΟΥΘ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Γουέιμαουθ έχασε και από την Ολντερσοτ με 0-1 εντός έδρας, με τέρμα που δέχθηκε στις καθυστερήσεις! Βέβαια και ισοπαλία αν έπαιρνε, δεν την βοηθούσε ιδιαίτερα! Αυτή πάντως ήταν η πέμπτη της ήττα στα έξι τελευταία παιχνίδια που δεν κερδίζει, ενώ ειδικά στο πρωτάθλημα δεν κερδίζει εδώ και 10 αγώνες, με εννιά ήττες! Βέβαια μακριά από την έδρα της δεν κερδίζει εδώ και τρία παιχνίδια, με μία ισοπαλία στο πιο πρόσφατο, έπειτα από δύο ήττες.

Παραμένει εντός ζώνης υποβιβασμού, στην 21η θέση του βαθμολογικού πίνακα, συνεχίζοντας να βρίσκεται αρκετά μακριά, στο -9 συγκεκριμένα, από μία θέση παραμονής! Και ακόμη ψάχνει τον πρώτο της βαθμό με τον Ολντφιλντ στον πάγκο της, από τότε που ανέλαβε.

Αναμένεται να λείψουν οι τραυματίες Μπράτον (ΤΕ), Ρόμπινσον (ΜΕ), Λέσλι – Σμιθ (ΑΜ), Τόμπσον (ΕΠ), με τον τελευταίο να έχει πιθανότητες να αγωνιστεί, ενώ χτύπησε πιο πρόσφατα και ο μέσος Μούσα που δεν αναμένεται να παίξει απόψε.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Γουέιμαουθ έχασε με 0-1 εντός έδρας από την Ολντερσοτ, χάρη σε ένα αυτογκόλ του Γκούντσιπ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.