*Νοκ-άουτ παιχνίδι για τη φάση των «16» του Μουντιάλ. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί δύο φορές σε Μουντιάλ, με την Αργεντινή να μετρά 2/2 νίκες. Η πρώτη το 1930 (1-0), η δεύτερη το 1978 (2-1), αμφότερες στη φάση των ομίλων. Σε συνολικά 11 ματς, η Γαλλία κέρδισε μόλις δύο φορές (2-3-6).

*Απ’ τη στιγμή που θεσπίστηκε η φάση των «16», στο Μουντιάλ του 1986, η Γαλλία μετράει 4/4 προκρίσεις στα προημιτελικά!

*Αήττητη η Γαλλία στα τελευταία 8 ματς εναντίον ομάδων της Λατινικής Αμερικής, έχασε τελευταία φορά το 1978 απ’ την Αργεντινή. Οι «τρικολόρ» δεν έχουν δεχτεί ούτε γκολ στα τελευταία 7 ματς εναντίον Λατινοαμερικάνων (757 λεπτά)!

*Στα τελευταία τέσσερα νοκ-άουτ παιχνίδια της Αργεντινής σε Μουντιάλ, σημειώθηκαν μόλις 3 γκολ.

*Η Αργεντινή έχει φτάσει στα πέναλτι σε πέντε νοκ-άουτ ματς Μουντιάλ, τα περισσότερα από οποιαδήποτε άλλη χώρα. Μετράει 4/5 προκρίσεις!

*Ο Λιονέλ Μέσι δεν έχει σκοράρει ποτέ σε νοκ-άουτ φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου!

ΓΑΛΛΙΑ

Τώρα είναι η ώρα για τη Γαλλία, που πρέπει επιτέλους να δείξει αυτό το οποίο άπαντες περιμένουν. Προσέγγισε τα ματς του ομίλου με «σβηστές μηχανές», πήρε οριακές νίκες κόντρα σε Αυστραλία (2-1) και Περού (1-0), παρατάχθηκε με αλλαγές στο τελευταίο ματς με τη Δανία, όπου παρακολουθήσαμε μια φαρσοκωμωδία δίχως τέλος, το 0-0 ήταν το μοναδικό αποτέλεσμα που άξιζε στο παιχνίδι. Μέτρια η εικόνα των «τρικολόρ» στην πρεμιέρα με την Αυστραλία, χρειάστηκαν ένα αυτογκόλ στο 80’ για να κερδίσουν, σαφώς βελτιωμένοι στο δεύτερο παιχνίδι με το Περού, όπου στο πρώτο ημίχρονο είχαν ρυθμό, συνεργασίες και ιδέες στο επιθετικό κομμάτι.

Έκανε δουλειά η αλλαγή σχηματισμού απ’ τον Ντιντιέ Ντεσάμπ, ο οποίος άφησε στην άκρη το 4-3-3, έβαλε στο χορτάρι τους Ματουιντί και Ζιρού και άλλαξε όλη την εικόνα της ομάδας του. Ισχυρή αμυντικά, δέχτηκε μόλις 1 γκολ, κι αυτό εξαιτίας του ανόητου πέναλτι του Ουμτιτί κόντρα στην Αυστραλία, επέτρεψε μόλις πέντε τελικές προσπάθειες εντός στόχου, κάτι που σημαίνει ότι η δουλειά των γκολκίπερ ήταν περιορισμένη. Ο Ντεσάμπ είχε την πολυτέλεια να κάνει ροτέισον στο ματς της Τρίτης με τη Δανία, όπου δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι Γιορίς, Παβάρ, Ουμτιτί, Πογκμπά και Ματουιντί, πήρε λίγο χρόνο ο Εμπαπέ, οι μοναδικοί εκ των θεωρητικά βασικών που έβγαλαν 90λεπτο ήταν οι Καντέ, Βαράν και Ζιρού.

Μόλις ένα γκολ έχει μέχρι στιγμής ο Γκριεζμάν, κι αυτό με πέναλτι, ο ίδιος γνωρίζει ότι οφείλει να ανεβάσει επίπεδο την απόδοση του: «Ελπίζω να αποδώσω καλύτερα στα νοκ-άουτ παιχνίδια. Έτσι συνέβη και στο Euro. Μέχρι τη φάση των νοκ-άουτ αγώνων δεν ήμουν αυτός που ήθελα, όμως από εκεί και πέρα έκανα καλές εμφανίσεις. Έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου». Ποντάρει στην κακή αμυντική εικόνα της Αργεντινής η Γαλλία, κάτι που φάνηκε και απ’ τις δηλώσεις του Κιμπεμπέ: «Σίγουρα μπορούν να μας απειλήσουν με την ποιότητα που έχουν απ’ τη μέση και μπροστά. Όμως, δεν είναι τυχαίο ότι δέχτηκαν γκολ σε όλα τα ματς. Συνεπώς, ελπίζουμε οι επιθετικοί μας να κάνουν καλά τη δουλειά τους».

Επαναφέρει το σχήμα του αγώνα με το Περού ο Ντεσάμπ, τα 45 λεπτά εκείνου του πρώτου ημιχρόνου ήταν ό,τι καλύτερο έχει να επιδείξει η ομάδα του στο τουρνουά, θα δούμε ξανά 4-2-3-1 με τους Ματουιντί και Εμπαπέ στις πλευρές και τον Γκριεζμάν πίσω απ’ τον Ζιρού. Φαβορί για τη θέση του αριστερού μπακ ο Ερνάντες, τη διεκδικούν οι Μεντί και Κιμπεμπέ.

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 0-0 για τη Γαλλία κόντρα στη Δανία.

Στατιστικό: Από 3/5 G/G έρχεται η Γαλλία ανεξαρτήτως έδρας (δες το στον Stoiximan).

Το Γαλλία – Αργεντινή παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Μουντιάλ (Κλικ Εδώ)

*Η Αργεντινή σκόραρε πάνω από 1 γκολ μόλις τρεις φορές στα τελευταία 12 ματς ανεξαρτήτως έδρας.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Έφτασε μια «ανάσα» απ’ τη μεγαλύτερη «ξεφτίλα» της ιστορίας της. Έγινε άνω-κάτω, ένα απέραντο μπάχαλο, το οποίο είχε για αρνητικό πρωταγωνιστή τον προπονητή, Χόρχε Σαμπάολι, που συγκέντρωσε τα περισσότερα «βέλη». Ο τελευταίος παραμερίστηκε ολοκάθαρα απ’ τους ποδοσφαιριστές, έφτασε στο σημείο να ρωτά εν ώρα αγώνα τον Μέσι αν… επιτρέπεται να βάλει τον Αγουέρο στο παιχνίδι! Η πικρή αλήθεια είναι ότι αυτό το πράγμα δε θυμίζει ομάδα και σε καμία περίπτωση δε θυμίζει Αργεντινή. Παρ’ όλα αυτά, η «αλμπισελέστε» βρήκε τον τρόπο στον «τελικό» με τη Νιγηρία, πήρε το ματς και συνεχίζει στο Μουντιάλ, παρά το γεγονός ότι δεν το άξιζε με βάση την εικόνα της. Άλλωστε, ποιος μπορεί να πει ότι αυτή η θλιβερή Αργεντινή ήταν καλύτερη απ’ τη Γερμανία, που βρίσκεται ήδη στο σπίτι της;

Αν υπάρχουν κάποια θετικά συμπεράσματα απ’ τη νίκη επί της Νιγηρίας αυτά είναι τα εξής: Βγήκαν «μπροστά» κάποιοι παίκτες, όπως ο Μέσι, που σκόραρε ένα μαγικό γκολ, ο Ρόχο που έκανε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του με την εθνική και βρήκε το κρίσιμο δεύτερο τέρμα, ο Μπανέγα, που μοιάζει ο μοναδικός που μπορεί να δημιουργήσει και ο Οταμέντι. Μόνιμες απογοητεύσεις οι Ιγκουαΐν και Μαστσεράνο (έκανε το πιο ανόητο πέναλτι της ιστορίας). Επίσης, η Αργεντινή συνολικά αμύνθηκε καλύτερα συγκριτικά με τα δύο πρώτα παιχνίδια κόντρα σε Ισλανδία και Κροατία, το 4-4-2 φαίνεται ότι ταίριαξε περισσότερο στις ανάγκες και τα χαρακτηριστικά της. Τέλος, έβγαλε αντίδραση όταν το παιχνίδι «στράβωσε», κάτι που δεν έκανε στους πρώτους δύο αγώνες.

Είναι όλα αυτά αρκετά για να αλλάξει το κλίμα και να πετάξει εκτός διοργάνωσης τη Γαλλία; Ίσως όχι. Αυτό που είναι σίγουρο, πάντως, είναι ότι η Αργεντινή πλέον δεν έχει την ταμπέλα του φαβορί, πηγαίνει ως αουτσάιντερ κόντρα στους θεωρητικά πιο ποιοτικούς Γάλλους και αυτό ίσως λειτουργήσει ευεργετικά. Η «μαριονέτα» που λέγεται Σαμπάολι είπε για τον Μέσι: «Είναι ένας άνθρωπος με αισθήματα, τον έχω δει χαρούμενο, τον έχω δει λυπημένο. Χρειάζεται υποστήριξη απ’ όλους τους συμπαίκτες του, μόνο τότε θα καταφέρει να βγάλει τον καλύτερο εαυτό του».

Τα ρεπορτάζ απ’ τη Ρωσία αναφέρουν ότι… Μαστσεράνο και Μέσι σκέφτονται να παρατάξουν την ομάδα τους ξανά με 4-4-2, δεν προβλέπονται αλλαγές σε πρόσωπα, έστω κι αν υπάρχουν μερικοί παίκτες που αποτελούν μόνιμες απογοητεύσεις, με πρώτο και χειρότερο τον Ντι Μαρία. Αναφέρθηκε πρόθεση για σχηματισμό 4-3-3 και τον Μέσι σε ρόλο “ψευτοεννιαριού”, με τους Παβόν και Ντι Μαρία στις άκρες, ωστόσο φαντάζει δύσκολο να γίνει πράξη.

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-1 για την Αργεντινή κόντρα στη Νιγηρία.

Στατιστικό: Από 12/18 NG έρχεται η Αργεντινή.